Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Gelecek

info@haberdukkani.com 04 Mayıs 2022 Çarsamba

İnsanların gelecek kaygıları var fakat, hayalleri ve umutları yok.

Çağımız insanları peşinen geleceğin büyük bir hayal kırıklığı olacağını biliyorlar; buna öngörü deniliyor. Sıradan insanların öngörüsü ortak. Geleceğin sadece büyük bir hayal kırıklığı olduğu görüşünde sıradan insanlar hemfikirler.

Karar vericilerin gelecekle ilgili öngörüleri tam anlamıyla felaket senaryolarından ibaret; onların da umutları yok. Öngörüleri böyle...

Ekonomistler, siyaset bilimciler, teorisyenler, teknokratlar, sosyologlar, filozoflar ve fütüristler insanlığı huzurlu yaşama kavuşturabilecek, sorunları ortadan kaldırabilecek bir formül üretmeyi başaramadılar. Bunu başarmalarına da hakim güçlerin fırsat vermeyecekleri kesin.Herkes herkese "çıkarları" doğrultusunda "yalan" söylemeyi sürdürüyor; muhataplarını yalanlarıyla "ikna" ettiğini sananlar, gerçekte "şarlatan bir hırsız" olarak damgalandıklarından habersizler. İtibarsız  bir yaşam sürdürdüklerini algılayamıyorlar. Çünkü muhatapları tarafından "şerefsiz" olarak sınıflandırılıyorlar ama bu gerçeği yüzlerine vurmuyorlar, sadece bir fısıltı yayıyorlar çevreye işte bu fısıltı şarlatan hırsızların ÜNLÜ olmasına yetiyor. Ünleri arttıkça şarlatanlıkları tescillenip markalaşırken, yalanlarıyla kimseyi ikna edemez hale geliyorlar.

Ne yalan söyleyenler ne de yalanlarla ikna olanlar için gelecek, sadece hayal kırıklığıdan başka bir şey değildir. Umutsuzluk girdabında yaşamak onların kaderleridir.

Eğer uygun görüyor, vicdanınız elveriyorsa, türlü yalanlarla muhataplarınızı ikna ettiğinizi zannetmeye devam edin. Bu Tanrı'nın değil; sizin kendiniz için inşa ettiğiniz kaderiniz olacaktır: Geleceğiniz umutsuzluk girdabında onursuz bir hayat yaşamaktır.

Gelecek sizlerin tavrında gizlidir.


Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük