Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Gençlik lokomotif, muhalefet vagon!

info@haberdukkani.com 15 Eylül 2013 Pazar

Meclis çatısı altında milletin seçtiği temsilciler, kendilerini kimlerin görevlendirdiğini unutmuş gibiler; ya kendileri için uğraş veriyorlar ya da akçeli işlerin takipçiliğini üsteliyorlar. Ya da körler ile sağırlar birbirlerini ağırlarken, egolarını tatmin ediyorlar.

Sonuç, sıfır!

Bırakın bu boş işleri de milletin sorunlarıyla canla başla ilgilenin ve adam gibi muhalefet yapın. Demagoglukla yürümüyor siyaset gemisi. Artık bunu anlayın.

Eğitim düzeyi her ne olursa olsun, sokaktaki vatandaş pek çok şeyin farkında artık. Çünkü, doğduğu günden öleceği güne kadar hep aynı filmin değişik versiyonlarını izlediğinden, vizyona sürülen sözde yeni filmler onu kandırmaya, oyalamaya ve aldatmaya yetmiyor.


Özellikle genç kuşaklar, hemen her konuda anında bilgi sahibi oluyorlar. Gazete ve televizyonlarla hiç ilgisi olmayan, beyinsel açlıklarını internet ortamından giderebilen genç kuşaklara "gaz" yutturmak mümkün olsa da "kül" yutturmak olanaksız.

Bir ülke düşününüz ki, gençleri muhalefet partilerinin önüne geçmiş, partiler ve onların liderleri gençliğin açtığı yolda peşlerine takılmış sürükleniyorlar. Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu siyasi durum budur. Muhalefet partileri genç kitleleri harekete geçirip önderlik edeceğine, tam tersi gençliğin dinamik ve etkin enerjisi muhalefeti arkasına takıp sürüklüyor! Koca koca burnundan kıl aldırmayan, deneyimli siyasetçiler, gençlik kitlelerinin peşine takılmış, lokomotifin ardına peşpeşe sıralanmış vagonlar gibiler..


Bu ülke için son derece "sakıncalı" bir durumdur. Genç kitleler dinamik, enerjiktir ancak deneyimsiz ve inatçıdırlar. İnandıkları bir şey için kendilerini öldürtürler, Nuh derler, ama peygamber demezler. Falesef ki, saf gençlik heyecanı ve inadı işte böyle bir şeydir.

Duyarlı, aydınlık ve iyi niyetli gençlik hareketlerinden "medet" uman beceriksiz siyasetçiler, onları ön saflara sürerek ölmelerine neden oluyorlar. Belli ki, ileri demokrasiler gençliğin heyecanları karşısında anlayışsız ve çok acımasız davranıyorlar. Bu gerçeği geçmiş günlerinde yaşayarak deneyim sahibi olan bugünün siyasi kadroları bilmiyor olamazlar.

Gençlik lokomotif olur da siyaset adamları sorumsuzca onların ardında vagon olurlarsa eğer; işte bugün olduğu gibi tarih sayfalarına ölümlü, kanlı ve dramatik fotoğraf kareleri düşer..

Muhalefet partileri, siyaseti meclis çatısı altından sokağa taşıdıklarında, geniş halk kitlelerini harekete geçirebilirler ama iktidarın da elini güçlendirirler.


Sokaklara taşan şovlar her zaman olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Muhalefetin umudu sokaklarda değil; ekonomik, sosyal ve siyasi çözüm programlarında olmalıdır.

İleri demokrasilerde iktidarların olumsuz uygulamaları karşınında muhalefetin etkin tutumları ve karşı duruşlarıyla, sonuca ulaştıkları görülür. İleri demokrasilerde etkin ve güçlü muhalefetin sokaklara dökülen geçliğin arkasından nefes nefese koşup tıknefes olduklarına rastlanmaz.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük