Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Gerçekte zaman yoktur

info@haberdukkani.com 23 Ağustos 2023 Çarsamba

Yüzyıllardır gerileye gerileye İstanbul'a biriken Türkleri Dünya ne kadar tanıyorsa, bizler de zaman dediğimiz uydurmacayı işte o kadar tanıyoruz.

Günümüz insanları Nevzat beyi tanımazlar, Behzat beyi de tanımazlar. Her ikisinin kardeş olduklarını da bilmezler. Nevzat bey, Gar Gazinosu'nun Behzat bey, hemen karşısındaki Çakıl Gazinosu'nun patronlarıydılar. Şenyıldız kardeşler, İstanbul gecelerini yıllarca renklendirdiler. Tıpkı Fahrettin Aslan, Osman Kavran ve diğerleri gibi..

Dünya 1950'de "büyük değişim"e adım attı ve bugüne ulaştı. Günümüz insanı 1950'li yıllardan bihaberdir. Oysa ki, tekrar tekrar otopsi masasına yatırılması gereken tarihtir 1950 ve sonrasındaki on yıl... 1950'li yılların büyük heyecanı, soğuk savaş yıllarının ısıtıcısı sadece Elvis Presley mi sanıyorsunuz!
Eğer böyle düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz.

26. Kasım. 1954'te Kapalı Çarşı da büyük bir yangın çıkmış, 1200 dükkan içinde çok değerli mallarla birlikte kül yığınına dönüşmüştü.

Hakkındaki iddialar nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğü'nce inceleme başlatılan ve ilk olarak görev yaptığı Marmaris'ten, Muğla Emniyet Müdürlüğü bünyesinde personel emrine çekilen polis müdürü Oktay Kapsız, açığa alındı. Açığa alınma işleminin Muğla Valiliği'nce yapıldığı ifade edildi.

Kapsız'ın adı geçtiğimiz günlerde, görev yaptığı Marmaris'te yasal izni olmayan bir atölyede 24 metre boyunca gulet inşa ettirilmesi olayı ile gündeme gelmişti. Görevden alınan Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Kapsız'la ilgili iddiayı resmi yazıyla Muğla Valiliği'ne bildirdiği ortaya çıkmıştı.

Can Bartu'nun falsolu şutları, Lefter'in unutulmaz çalımları... Türk fulbol tarihinden iki efsane isim...

Büyük Londra Oteli, Pera Palas Oteli ve Park Otel; günümüz insanları çok bahtsızlar bu nezih otellerden birinde -1950 yılı kalitesinde- bir fincan kahve içemeden göçüp gidecekler bu dünyadan.

Mersin'de geçen yıl 258 kilogram kokain yakalanması operasyonunu yürüten Mersin İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Necip Çarıkcıoğlu, Hakkari'ye gönderildi.

Enflasyonun ancak 2025'ten itibaren düşmesi bekleniyor. Borcu borçla kapatan dar gelirli için nurlu ufuklar görünmüyor. "Faizi savunanla beraber olmam olamam" şarkısından ne haber!

Beyin 5 farklı duyu organının gönderdiği elektrokimyasal verileri senkronize edip  "Zaman olgusunu" yaratır. Ve beyin bu işlemi saniyenin binde biri bir sürede yapar. Sonuç olarak zaman algısı, akışı ve hızı tam olarak kişiye özeldir.

Sözü uzatmaya hiç gerek yok: Gerçekte "zaman" diye bir şey yoktur.

Sadece bizlerden geriye kalan hikayeler vardır.

Aklıma gelmişken sorayım: Sizin gelecek kuşaklara aktarılmaya değer bir hikayeniz var mı?

Mesela Cengiz Han'ın, Bethoven'in, Salvador Dali'nin, Napolyon Bonapard'ın, Timur'un, Cahide Sonku'nun, Farabi'nin, Buruni'in, Aristo'nun, Newton, Adolf Hitler, Mussolini, Franko, Nikola Tesla ve daha nicelerinin gelecek kuşaklara aktarılmaya değer hikayeleri vardı. Sizin gelecek kuşaklara aktarılmaya değer hikayeniz var mı?

Eğer ki, varsa bir hikayeniz; bir gün kapınızı çalabilirim.

Ne zaman mı?

Dedim ya gerçekte zaman diye, bir şey yoktur.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük