Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Girişim özgürlüğü ve adil paylaşım

info@haberdukkani.com 29 Temmuz 2010 Perşembe

Türkiye'nin eski bir yarasıdır, kapanmaz, iyileşmez, iltihap toplar durur da kangren de olmaz bir türlü ki; kesilip atıla..

Türkiye girişim özgürlüğünden yoksun yaşar, hamili kart sahipleri işini yürütür de garibim,  kravatlı oligarşik çete labirentlerinde apışıp kalır!

Türkiye düşüncenin ifadesi özgürlğünün tadına bakamadı bir türlü ama kara zindanların rutubetinde romatizma illetini kaptı hamdolsun. Buna da çok şükür, faili meçhule yelken açanların ruhlarına el-Fatiha!..

Türkiye adil paylaşımdan yana olan bir büyük İslam ülkesi olmasına karşın, SSK'dan emekli olanlar adil paylaşımın nasıl bir şey olduğunu çöp konteynırlarında arıyorlar gecenin izbe karanlığına gizlenerek!

Girişim özgürlüğü talebinde bulunarak caddelere dökülmüş geniş halk kitleleri ellerinde pankartlar ve dövizlerle TBMM'nin kapısına dayandılar mı hiç.. Oysa bu bir demokratik hak arayışıdır ve yasaldır. Ne çok yasadışı yürüyüş düzenlenmektedir fasa fiso işler için ama girişim özgürlüğü için tık yok!

Kimsenin girişim özgürlüğünden haber olmadığı bir ülkedir Türkiye, denecek olsa hata mı olur!

Adil paylaşım için de halkın bir talebi olmuyor. Demek her şey tıkırında.. Renkli magazin gazetelerinde yer alan haberler de her şeyin tıkır tıkır işlediğini kanıtlıyor!

Hiç kimse mız mızlanmasın, Türkiye gelişiyor, büyüyor, refaha çıktı çıkacak. IMF, Türkiye'ye kredi satabilmek için yalvarıyor.

Dünya'nın önde gelen etkili ve yetkilileri ve de bilumum uzman kadroları Türkiye'nin bölgesinde en kıskanılan ülke olduğu görüşünü sıkça dile getiriyorlar dış basında..

Şaka ve densizlikler bir yana Türkiye gerçekten de çok değişiyor.

Sorun bu büyük değişime ayak uydurup uyduramamakta..

Daha da önemlisi bu büyük değişimi anlayıp anlayamamakta.

Vahim olan ise; değişimi bir türlü içine sindirememekte.

Aslında bütün bunların hiçbiri de önemli değil; genç ve gelecek kuşaklar değişen ve gelişen Türkiye'de yaşayacaklar.

Onlar ki; fişlenmeden yaşayacak olanlardır. Eh bu da az bir şey değildir hani..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük