Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Gizli servis memurları neden kitap yazarlar?

info@haberdukkani.com 26 Ağustos 2010 Perşembe

Şu gizli servis memurları neden kitap yazarlar?

Gizli servis memurlarının kaleme aldığı anılardan tutun da romana kadar pekçok kitap yayınlanmaktadır tüm dünyada.

Aldıkları emirler doğrultusunda görevlerini yerine getiren ve hiç konuşmamaları gereken istihbarat elemanlarının kitap yazma aşkı nereden kaynaklanır? Bu memurlar yazdıkları kitapları emir alarak mı kaleme alırlar acaba?

Yıllarca emirin demiri kestiği koşullarda her türlü entrikayı icra ederken bir an olsun vicdanlarının sesini bile dinleme olanağı bulamamış olmanın birikimiyle mi kaleme sarılırlar, intikam hırsımıdır onları kitap yazmaya iten yoksa, amirlerininden umduklarını bulamamış olmanın düş kırıklıkları mıdır, kendilerinin de içinde yer aldıkları operasyonları deşifreye zorlayan?

Ünlü olmak mı, ne kadar önemli ve büyük bir adam olduklarını duyurmak mı, adam yerine konulma arzusu mudur gizli servis memurlarını kitap yazmaya yönelten? Kuşkusuz ki vardır işin içinde kendilerince bir bit yeniği..

Vatana ve millete devlet sırrı kalkanı arkasında hizmet verdiğini düşündüğümüz bu fedakar ve cefakar gizli servis memurları arasında Dünyaca en ünlü olanı 007!

Bir de bizim 007'miz var. İçlerinde en ünlüsü: Yeşil!

Susurluk skandalıya adları deşifre olanları mı anarsınız, Kırmızı Pasaportla seyahat eden Çakıcı'yı mı aklınıza getirirsiniz, Hiram Abas ile Mehmet Eymür'ü mü anarsınız yoksa, Ağca'nın iplerini ellerine yüzlerine bulaştırmış olanları mı hatırlarsınız.

Gizli servis memurlarının Ziverbey Köşkü işkencehanelerindeki kahramanlıkları da yakın tarihin anlı şanlı sayfaları arasında yer alır hiç kuşkusuz! Bu elemanların yazdıkları 1. ve 2. Raporlar da Cumhuriyet tarihimizin unutulmaz literatürleri arasında önemli bir yere sahiptir.

İttihat ve Terakki Cemiyeti ile Teşkilatı Mahsusa (TM) kadroları içinden de anılarını kaleme alanlar vardır. Karakol memurları arasında en ünlüsü de Kara Kemal'dir.

Son kitap (şimdilik) Hanefi Avcı'ya ait: Haliç'te Yaşayan Simonlar"
Hanefi Avcı, gizli servis memuru mu, Emniyet Müdürü mü, insanın aklı karışıyor doğrusu. Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, bir kitap yazdı, medya manşetlerine taşıdı hem de derhal, yani hiç okumadan! Manşetlerinin ardından Avcı hakkında soruşturma başladı!

"Dün Devlet, Bugün Cemaat" diye haykıran Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, bir anda çarşıyı karıştırmayı başardı. Hem de referandum fırtınası giderek şiddetlenirken. Zamanlama enteresan.. Kitapta yer aldığı ileri sürülen gazete haberlerine göre de iddialar çok vahim..

Hükümet mensupları beyanat verdiler: "İddiaların belgelerini isteyeceğiz" diye.. Koskoca müdür elinde belge olmadan "dedikodu"mu üretti onca sayfa?

Acaba!

Bekleyecek ve hep birlikte görüp öğreneceğiz. Nasıl mı, şu artık güven duyamadığımız medyadan mı?

Her şeyin en sağlıklı ilacı "zaman"dır.. Zamanın üstesinden gelebilecek hiçbir güç yoktur. Akıp giden zaman bize gerçekleri sunacak ama ne zaman? işte o hiç belli değil.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük