Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Global medya'da Suudi ve İsrail oyunları

info@haberdukkani.com 22 Temmuz 2019 Pazartesi

Global medya dediğiniz nedir ki; basarsın parayı dilediğin ülkede, dilediğin dilde yayına başlarsın: Dezenformasyon çarkı işlemeye başlar. Kiraladığın kalemlerle akla hayale gelmedik senaryolar üreterek dilediğin ülke ve lideri için karalama haberler yayarsın.

Sosyal medya kullanıcıları da bu haberleri alıp başlarlar yaymaya. Farkında olmadan üstelik tüm masumiyetlerine karşın, hiç arzu etmeden, kirli savaşın iletkenleri olup çıkarlar.Bu kirli savaş yöntemini Türkiye'ye karşı uygulayan ülkelerin başında İsrail ile Suudi Arabistan başı çekiyor, birbirleriyle adeta yarışıyorlar.

Türkiye'de kargaşa ve karışıklık çıkartabilmek için kolları sıvayan sözde global medya çarklarına karşı uyanık olmak zorundayız.

Bilhassa devletimizin istihbarat kurumları bu merkezleri çok iyi izlemeli ve deşifre etmelidir. Aksi halde saf vatandaşlar istemeden bu odakların ağlarına takılabilirler.İlgili kurumlar için bir de örnek verelim ki, palavra atıyoruz zannedilmesin:

1).https.//twitter.com/sasha_sotnik/status/1152987098351378433?s=21

2).https://m.politeka.net/news/world/1097268-prezidet-pri-smerti-za-ego-zhizn-borjutsa-vrachi-pojavilis-pervye-podrobnosti/

Haberler Rusça olduğu için Rus gazeteciler de bütün bu olup bitenleri dikkatle izliyorlar ve ister istemez araştırıyorlar; dezenformasyon entrikalarına onlar da şaşırıyorlar.

Ukrayna üzerinden Rusça yayın yapan bu haber sitesi Türkiye Cumhuriyeti üzerine oyunlar kurmaya çalışan Arap ve İsrail gizli servislerinin besleme medya organlarından sadece bir örnektir.

Bütün bunlara bir de hain FETÖ ve diğer terör örgütlerinin faaliyetlerini de ekleyecek olursak dürüst medya emekçilerinin omuzlarındaki sorumluluğun ne kadar büyük ve ağır olduğu kendiliğinden ortaya çıkar.

Sosyal medya kullanıcılarının özellikle "dış basın"da yer alan Türkiye ile ilgili haberlere dikkatli yaklaşmaları gerekmektedir.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük