Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Gün gelecek terk edileceksin

info@haberdukkani.com 22 Şubat 2016 Pazartesi

Kim, bir gün beğenilmeyeceğini aklına getirir ki..

Genç ve güzel bir hanım, kendisine delicesine aşık olan erkeğin bir gün kendisini beğenmeyeceğini aklına getirmek bile istemez; bu gerçeği kabullenemez.

Başarılı bir modacı gün gelip ürettiklerinin demode görüleceğini hiç hesaba katmaz.

Çok okunan ve göklere çıkartılan bir yazar, günün birinde yazdığı romanların adının dahi bilinmeyeceğine inanamaz.

Usta bir jokey yaşlılığında ata binemeyeceğini söyeleyene gülüp geçer; hiç ciidye almaz.

Hiç kimse "unutulacağını" gün gelip "beğenilmeyeceğini" ve "terk edileceğini" aklına getiremez; düşünse bile bu gerçeği kabullenemez, inanmak istemez, inanamaz.

Gerçekler, istekler, düşler ve sonuçların aynı limana demirlediklerine hiç rastlanmamıştır oysa ki, hepsi de aynı limandan demir almışlardır.

Ülkeleri yöneten liderler, işin başında seçim kampanyalarına başladıklarında ne kadar da sevimli, dinamik, heyecan uyandıran, sempatik, umut vaat eden portreler olarak görülmüşlerdir. Seçimleri kazanıp iş başına getirilip dizginler ellerine verildikten sonra ise, durum ne kadar da değişir! Zaman akıp gittikçe hoşnutsuzluk artar, umutlar söner, güven ve inanç uçup gider; sempati ve bağlılık yerini pişmanlık ve hüsrana terk eder. O çok istenen lider, terk edilen ve istenmeyen kişi olup çıkar.

Kadın iki gözü iki çeşme ağlayarak, "Bunca yıl sonra kocam üzerime gül kokladı, beni terk etti" diye, yakınıyordu bir dostuna..

Genç, güzel, çekimi yüksek bir kadın öfkeyle söyleniyordu: "Benim için kaç kere intihara kalkıştı, onu terk etmeye gönlüm razı olmamıştı. Beni en yakın arkadaşımla aldattı. Gözlerimle görmesem inanmazdım."

Usta bir terzi, "Bana bir tayyör diktirtebilmek için kimleri araya koymamıştı ki.. Şimdi sağda solda benim dikişimi beğenmediğini söylüyormuş.. Ayol, düne kadar giyinmeyi bilmezdi, ben öğrettim."

Bir zamanlar rüyalarını süsleyen otomobiline açık oto pazarında müşteri arayan adam, "Taş gibi arabadır ama, ben başka bir araba almak için satıyorum" diyordu, pazarlıkçı taliplere..

Gün gelir herşeyinizi ve herkesi terk edersiniz, kendinizi bile..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük