Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Günün hay huylu sıkıntıları arasında

info@haberdukkani.com 26 Temmuz 2014 Cumartesi

Siyasetin aktörleri "kalkınma"dan yana söylemleriyle yönetime talip olurlar. Fakat, toplumun beyinsel "gelişimi" karşısında süt dökmüş kediye dönerler.

Cumhuriyet'in ipine sımsıkı sarılmış olanlar, "demokrasi"nin ipi çekilirken izleyici kitleleri arasında yer alırlar.

Globalleşen dünya insan aklı ile anılarını da ortak hale getirdi. Herkesin tatil anıları ile selfieleri bile, birbirinin aynı..

Teknoloji "özel yaşamları" kamulaştırdı. Bu gerçeği bilmeyen de kalmadı ama bu durumun ne anlama geldiğini anlayan beri gelsin..

Rejimlerinin adı ne olursa olsun, devletlerin gizli servisleri ile polisleri komplo skandallarıyla birlikte anılıyorlar. Bu durumun ne menem birşey olduğunu ancak başbakanlar anlayabiliyorlar.

Ölümden korkmayan var mı? Ama gelin görün ki; ölüm korkusundan da beter bir korkuya tutuldu insanlık; yaşam korkusuyla tirtir titriyorlar..

Atomlar ne yaşıyorlar ne de ölüyorlar. Değişik biçimlerde görülüyorlar. Kainata sonsuzluğun penceresinden bakanların aklı neden karışıyor dersiniz?

Çankaya'ya kim çıkacak, sorusu kafaları çok meşgul ediyor şu günlerde fakat, hiç kimse "mutlu" olamayışının nedenlerini merak etmiyor.

Ölümlü insan ile "vahşet" arasındaki sıkı bağlar 21. yüzyılda da gevşemiş değil. Müslüman, Hıristiyan, Yahudi veya Budist hiç fark etmiyor; inaçları doğrultusunda öldürmeye devam ediyor insanlar. Oysa ki; bütün dinler "öldürme" diyor. Bu çelişkili durumu bir türlü izah edemiyor teologlar.

Önümüzdeki günler bayram, vahşet ve ihtiraslarınızdan yakanızı kurtarmak istiyorsanız eğer; fırsat bu fırsat mezarlıkları ziyaret edin; Günün hay huyları arasında hiç düşünemediklerinizin farkına varacaksınız.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük