Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Hak ve özgürlük

info@haberdukkani.com 23 Mart 2011 Çarsamba

Dünya insanlığı tarih boyunca "hak" ve özgürlük" mücadelesi verdi.

Bugün de aynı mücadele için insanlar can veriyor!

İnsanlık "hak" özgürlük" için ne ağır mücadelelerden geçerek geliyor. Bu uğurda yaşanılanların "özeti"ne pojektör tutan bir belgesel tüm insanlığı kedere ve utanca boğar.

Günümüzde Ortadoğu'dan başlayarak Kuzey Afrika'ya doğru uzanan "hak" ve "özgürlük" arayışları kısaca "demokrasi" talepleri, Dünya medyası tarafından dakika dakika gözlerimizin içine sokuluyor. Ekranlardan hafızalara yansıyan görüntüler, bombaların altında can verenler insanların dehşete düşüren görüntüleriyle aktarılmaya devam ediyor.

Çağın insanı "hak" ve "özgürlüklerine" bu görüntüler sayesinde ulaşabilecek mi? Bu sorunun yanıtı tartışılan bir konu. Daha da çok tartışılacak. Hem de çok uzun yıllar sürecek bu tartışmalar.

Devletler vatandaşlarına zulmettikçe bataklığa gömülürler. Bu değişmez gerçeği tarih bolca örnekle aktarımaya devam ediyor nesillerden nesillere..

Türkiye, siyasetçisi, hukukçuları, seçkinleri, yoksulları, bürokratları, üniversite gençliği, akademisyenleri, esnafı ve tüccarıyla demokrasinin tüm nimetlerinden sonuna kadar yararlanabilmenin çarelerini arıyor. Ve bir de toplumsal barışın! Sevindirici ve umutlandırıcı bir gelişme..

Nevar ki; kimin kimi kandırmakta olduğu berraklaşamıyor! Bu demokrasi denen nimeti herkes büyük bir açlık ve iştahla arzuluyorsa da bugüne kadar tadına bakabilene aşkolsun!

Sansür, gaz bombası, polis çopları, gözaltılar, telefonla konuşurken bile ağızdan çıkacak her sözcüğü tartan insanlar ülkesinde acaba demokrasi nasıl yaşıyor; diye de bir bakmak gerekmiyor mu?

Fikirler havada uçuşuyor, söylemler almış başını gidiyor, her köşe başında bir uzman demokrasi dersi veriyor ama demokrasinin gül cemalini gören yok!

Hak ve özgürlük diye diye, ağır işkence tezgahlarında, gözaltında, faili meçhullerde insanların can verdiği ülke acaba hangi ülkeydi?

İktidar bastırdıkça, muhalefet cephesi kıvranıyor, karanlık güç odakları sancılanıyor! Vatandaş umutlandıkça umutlanıyor.

Hele şu seçim sandığı vatandaşın önüne bir konsun. Bakın ülke nasıl da şenlenecek. İşte o zaman demokrasi "hak" ve özgürlükler" ile çıkıp gelecek.

Bırakınız tartışan tartışa dursun, şunun surasında sandık başına gidilecek  güne ne kaldı?

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük