Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Halkın özgür iradesi

info@haberdukkani.com 01 Haziran 2011 Çarsamba

Halkını eğitemeyen, doyuramayan, huzur ve refahını sağlayamayan, rejimlere dilediğiniz adı verebilirsiniz ama demokratik olduğunu ileri sürüp savunamazssınız.

Modern Ortaçağ dönemini yaşayan vahşi ve acımasız kapitalist Dünya, insanlığı paramparça edip paçavraya çevirirken; güçlü yönetimler, güçlü kılamadıkları ülkelerinde hokkanın altına yuvarlanıyor birer ikişer. Ama bu hiç bir işe yaramıyor, halklar perperişan kalmaya devam ediyor. İnsanların kanları banknotların mürekkebi, canları ilahlara kurban olmaya devam ediyor.

Türkiye bitmiş bir maça hakem tarafından verilen uzatma süresinden "galip" olarak çıkabilmek için tüm enerjisini ve yeteneklerini kullanırken; rakibinden çok tribünlerdeki seyircinin tezahüratlarına göre oyun kurmaya çalışıyor! Amigolara hükmeden tribünlerdeki "bahisçiler" seyirciye diledikleri anda "yuh" çektirtiyor.

Seçkin sınıfın şanslı bireyleri havaların ısınması, güneşin gülümsemesiyle birlikte Akdeniz'in sıcak kumsallarında güneşleniyor.. Ama ne gam!

Bizim evin Tanrı emaneti Tekir, gece hayatına çok fena dadandı, hava kararmaya yüz tutarken pencerenin açık kanadından atlayıp özgürlüğüne koşuyor araki bulasın.. sabahın alaca karanlığında sessizce pencereden içeriye süzülüyor, bitkin mi bitkin bir halde.. Bizim evde gerçek bir demokrasi var, ben hariç herkes özgür!

Komşular sayıları giderek artan kedilerin belediye tarafından "telef" edileceklerini duyurdular geçen gün, bu nedenle Tekir'e dikkat etmeliymişim! Dedim ya, bizim evde demokrasi var ama sokaklarda bıakın demokrasiyi hayvanların bile yaşam güvencesi yok demek ki..

Hayvanseverler endişelenmesinler, çok yakında sokaklardaki hayvanların yaşamları da güvence altına alınacak. Bu doğrultuda hayvanseverlerin büyük mücadele verdikleri sayısız örnek yansıyor basına. Çünkü kedi, köpek maması üreten Global şirketlerin kazancının azalması riski, öneli bir tehdid oluşturuyor paranın efendileri için. Bu nedenle evcil hayvanlara da yaşam güvencesi sağlanmak zorunda. Bu konuda çok ciddi yaptırımlar içeren yasalar çıkartılıyor tüm ülkelerde.. Beyazsaray'a adım atan her Başkan köpeği ile fotoğraf çektiriyor tüm Dünya'ya örnek mesajlar verebilmek için. Benim durumumun ne olacağı pek bilinmez ama Tekir'in geleceği parlak görünüyor.

Devlet, yüksek eğitimini tamamlamış geçliğin iş ve aş sorununa çözüm bulamıyorsa da marketlerin rafları ithal kedi, köpek mamalarının çeşnileriyle dolup taşıyor, bizim Tekir'in ve diğer evcil hayvanların aç kalma sorunu yok şimdilik. Global sermayenin efendileri eğer ki verim sağlayacak olsa üniversite mezunu işsiz gençliğin istihdam sorununa da mutlaka bir çözüm bulabilirlerdi. Bu alanda verim olmadığından yatırım yapmıyorlar anlaşılan. Vardır bir bildikleri..

Basında yer alan haberlere bakılınca Türkiye'de intihar edenlerin sayılarında büyük bir patlama yaşanıyor. 70'ini geçen kişiler bile intihar ediyorlar! Ve yine basında yer alan haberler Türkiye'de yaşayanların "cinnet" hali içinde olduğunu gözler önüne seriyor. Bütün ailesini katlettikten sonra son kurşunu da kendi kafasına sıkanların sayısında da büyük artış var.

Türkiye, modern Ortaçağ'a ayak uydurabilme sancıları çekerken, seçkin sınıfın şanslıları Akdeniz sahillerinde güneşleniyor.

Özgür irade, vatandaşı intihar ve cinnet katliamlarına sürüklerken, "halkın özgür" iradesinden Tanrı'ya sığınmanızı önermekten başkaca bir şey gelmez elimden.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük