M.Sedat DEVİR
M.Sedat DEVİR

Halkın, tazminat hakkı var…

05 Ocak 2014 Pazar

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 40 firmaya ait olan 52 ürünün, sağlığa zararlı ve standart dışı üretildiğini açıkladı. Bu konudan sanırım çoğunuz haberdarsınızdır.

FİRMA DEĞİL, MARKA TANINIR...

Firma isimlerini öne çıkararak yapılan açıklamalar bana göre yeterli değil. Öncelikli olan ürün ve marka adıdır. Markete giden ya da internet üzerinden alışveriş yapan vatandaş ürün ambalajının altında küçücük yazan firma isimlerini ne derece takip edebilir ve konuya vakıf olabilir? Satır aralarında saklanmış markaların satışını engellemek, firma ürünlerinin standart dışı üretimine engel olmak, piyasada hala bu ürünler cirit atıyorsa bu ürünlerin piyasadan toplanmasını sağlamak, devletin görevidir. Tavşana kaç, tazıya tut misali yürütülmez bu işler.

CEZA UYGULANDI MI?

Bu marka isimleriyle internete girdiğinizde hala satışlarının devam ettiğini göreceksiniz. Bu nasıl olabilir? Biz açıklayalım ama siz satışınıza devam edebilirsiniz problem yok mu denildi bu markalara? Nasıl bir ceza uygulandı da satışlarına devam edebiliyorlar, yoksa uygulanmadı mı? Bak ben seni teşhir edeyim de gör satış yapabiliyor musun, yapamıyor musun? Nasıl yani? Sen devletin yetkili bakanlığısın, bu problemi tamamen ortadan kaldırman gerekmiyor mu? İnsanlar hangisinin zararlı, hangisinin zararsız olduğunu takip etmek zorunda mı? Bu bakanlığın işi. Eğer insanlar takip edecekse böyle bir bakanlığın ne önemi var? Bunu da yapmazsanız, insan sağlığını korumazsanız, zararlı ürünlerin üretimine engel olmazsanız, caydırıcılığı sağlamazsanız sizin ne işiniz var? Bunlar dışında başka işlerle mi meşgulsünüz? Vatandaşa hangi konuda hizmet ediyorsunuz?

SADECE DEŞİFRE ÇÖZÜM MÜ?

Bu firmaları deşifre ettiniz tamam bravo alkışlıyoruz. Fakat deşifre ettiniz de ne oldu? Adamın zaten zihniyeti belli her şeyi göze almış. Ancak insanlara, insan hayatına değer vermeyen birisi para kazanmak uğruna sağlığa zararlı ürünleri üretir ve piyasaya sürer. Ve üstelik hala utanmadan satışlara devam ediyor. Bunun pardonu yok. Kim bilir kaç insana zarar verdi bu firmalar. Bu nasıl telafi edilecek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olduğunuzdan emin misiniz?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na buradan sesleniyorum. Bu firmalara, bu kadar ciddi suç içeren standart dışı üretimlerinden dolayı hangi cezayı verdiniz? Eminim bunu merak eden çok vatandaş çıkacaktır aramızdan. Zira bizim hayatımız ve bizim sağlığımız söz konusu olan. Vatandaşın üç kuruşluk parasından yasa dışı yollarla nemalanan ve üstelik sağlığını tehlikeye atan bu firmalara, markalara nasıl bir yaptırım ve ceza uygulayacaksınız?  Merakla bekliyoruz...

HALKIN TAZMİNAT HAKKI VAR...

Üstelik bana göre sadece bakanlığın uyguladığı ceza yetmez. Bu firmalar halkın sağlığıyla oynadı ve oynamaya devam ediyor. Birey olarak hepimizin yapabileceği şeyler var. Sağlığınızı tehlikeye atan insanlara hadlerini bildirmeniz gerekmiyor mu? Deşifre edildiler ve her şey bitti mi? Bundan sonra bu markaları almayacaksınız ama ya öncesi?  Bunun için ne mi yapılabilir? Bence bu ürünleri kullanan vatandaşlarımız (yazımın sonunda marka isimleriyle oluşturulmuş liste yer alıyor) üretici firmaya tazminat davası açmalı. Birlik olmalı ve buna benzer firmaların ayıklanmasını sağlamak için buna dur demeliyiz. Kendi sağlığımız için, çocuklarımızın sağlığı için bunu yapmak zorundayız. Gönüllü bir avukat bu işi organize edebilir. Özellikle internet üzerinden bu ürünleri satın almış olanların ispat etmesi daha da kolay. Ya da TÜKODER Tüketiciyi Koruma Derneği'ne başvurun. Derneğin www.tukoder.org.tr  isimli internet adresine girerek dernekle bağlantı kurabilirsiniz.

Size zarar vermek isteyenlere karşı sessiz kalmayın ki, pabucun pahalı olduğunu, meydanın boş olmadığını görsünler ve bundan sonra zarar vermeye cesaret edemesinler...

Hakkını arayan bir Türkiye için el ele...

Firma değil, marka isimleriyle hazırlanan liste aşağıdadır.

BAL

Balderesi - Süzme Çiçek Balı

Bölükoğlu - Süzme Çiçek Balı

Maxitat - Süzme Çiçek Balı

Hevek - Süzme Çiçek Balı

Balkaymak - Süzme Çiçek Balı

Damla Bacı - Süzme Çiçek Balı

BİTKİSEL YAĞLAR

Kent Altınyudum - Riviera Zeytinyağı
 

ET ÜRÜNLERİ

Büyükkarıştıran Elif - Fermente Sucuk

Melek - Fermente Sucuk

Dört-Er - Türk Tipi Kangal Sucuk

Ağırlar Mazlumoğlu - Sucuk

Yüzet - Isıl İşlem Görmüş Sucuk

Halis Et ve Et Ürünleri - Kuzu Sac Kavurma

Göl Pide - Kıymalı Pide Harcı

Evrensel Hazır Gıda - İzmir Köfte

Bahçem Restaurant - Kasap Köfte

Kolaylı Dinlenme Tesisi - Köfte Harcı - Tava Köfte

İzmir Et - Kuzu Kuşbaşı

SÜT ÜRÜNLERİ

Starmax - Tereyağı

Pırıldar - Yayık Tereyağı

Damla Bacı - Kahvaltılık Tereyağı

Bayella - Tereyağı

Çerkezeli - Süt Kaymağı

Efeoğlu - Yoğurt

Norduz - Kaymaklı Yoğurt

Tur-Süt - Yarım Yağlı Yoğurt

Aydoğan Süt - Yarım Yağlı Hom. Yoğurt

Arıkan - Tam Yağlı Yoğurt Tava

Kaymakçı Mehmet - Homojenize Yoğurt

Çakıroğlu - Yarım Yağlı Hom. Tava Yoğurt

Dorak - Yağlı Eritme Peyniri

Trakya Dairy - Kremalı Peynir

TAKVİYE EDİCİ GIDALAR VE KAHVE

Akanze Extra Energy For Men - Ginsengli Bitki Karışımı

Heli-Jel - Epimedyumlu Ginsengli Bitkisel Karışımlı Macun

Eniola - Epimedyumlu Ginsengli Bitkisel Karışımlı Macun

GPP XXL Büyük Düşün - GPP XXL Büyük Düşün

Power Vital - Power Vital Form Bitkisel Karışım Tablet

Balen Ferfex - Ballı ve Bitkisel Karışım

Themra - Epimedyumlu Bitkisel Karışımlı Macun

48 Hours Plus - Performance Coffee

48 Hours - Herbal Coffee

BULGUR

H.Kalender Pütün - Pilavlık Bulgur

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük