Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Hatırladığınız şey ölmez: Pervitin!

info@haberdukkani.com 14 Ocak 2021 Perşembe

Unutulduğu için hatırlatılmasında yarar umuyorum, siyasetten çok daha önemlidir sanat; aranızda sanattan haberdar olan var mı? Sanmayın ki, Gönül Yazar'dan bahsediyorum, sanattan söz ediyorum.

Plastik, fonetik ve ritmik sanatlar; hiç kuşkusuz siyasetten çok daha önemlidir sanat. Beynimizde fikirler yüreğimizde sevgiler, ruhumuzda coşkular dalgalandıran sanat, yaşamınızda ne kadar yer tutuyor?

!!!


Eğer yaşamınızda sanata zaman ayırmıyorsanız, kendinize ihanet ediyorsunuz demektir. Hele ki, zamanınızı sanat yerine siyasete angaje ediyorsanız... ne yazıktır ki Adolf Hitler'in size "Pervitin"den başka verebileceği bir ilaç yoktur.


Peki ya demokrasi!


Tanrı insanlardan kurban değil merhamet, sevecenlik ve adalet istiyor; işitiyor musunuz?

İnsanlığın "anlam" arayışı yerini "güç" arayışına bıraktı; bu durum insanlığı topyekün felakete sürüklüyor. Bu nedenledir ki, "güçler çatışması" yaşanıyor.

Amaçlarını yitiren insanlık araçları amaç haline getirdi; işte size "dönüşüm" denilen gerçek..Aklınızda bulunsun, en lezzetli pasta fakirin yediği pastadır. Hiçbir zengin fakir kadar bonkör değildir; bunun aksine Tanrı asla izin vermez.

Göçebelik zorunluluktur, öncülük ise cesur bir tercih ve öngörü gerektirir.

Rüzgarlar, insanların ölüm çığlıklarıdır, evrenin sonsuzluğunda dalgalanıp yankılanırlar. Hatırladığınız şey ölmez. Bu nedenledir ki, denizciler vedalaşmaz.

Yıldızlar üşütür
Güneş ısıtır, canlandırır, umutlandırır
Cehalet sana mutluluk bana azap verir
Hiçbir muktedir özgürlük istemez
Kuşlar başımın üzerinden uçar giderler; yüzyıllar gibi..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük