Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Hayatı kim akort ediyor?

info@haberdukkani.com 29 Temmuz 2011 Cuma

Buram buram yaz sıcağında fırında ekmek pişiren kürekçi olmak!

Yaz sıcaklarının nemli ve boğucu günlerinde evine ekmek götürebilmek için, bir işhanının 7. katındaki bir büroya para kasası taşıyan adam olmayı kim ister ki..

Yaz sıcağının kızgın güneş ışınlarının yansıdığı pırıl pırıl, masmavi deniz sularında kulaç atarak serinlemek varken; en ağır işlerde çalışmak, bedeni kaplayan derinin her noktasından ter fışkırmasına katlanmak arasındaki farkı en iyi bilenler yerkürenin emekçileri olsa gerek.

Henüz sayıları tam olarak belirlenemeyen, evrendeki gezegenlerden sadece birisi olan Dünya'nın devre mülk sahipleri olan insanlar arasındaki yaşam koşullarını belirleyen, uyumu ve akupleyi sağlayıp akord eden yeryüzünün efendileri "vebal" altında kaldıklarını bile bile Dünya'yı yaşanılası bir hale getirmemek için ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar sağolsunlar!

Tanrı'nın cehennemini doldurmak için, birbirleriyle çılgın bir gözü dönmüşlükle yarışan faniler, aynı çabanın birazını bile cenneti doldurmak için neden göstermezler? İşte anlaşılması güç bir durum daha..

Bu duruma en çok şaşıran da insanoğlunu yoldan çıkartmaya çalışan Şeytan olmalı. Çünkü Şeytan insanları yoldan çıkartmak için çaba göstermesi gerekirken, fanilerin yoldan çıkışlarını ve birbirlerini yoldan çıkartışlarını izlemekle yetiniyor.

Yeryüzü yaşamını akort eden devre mülkün efendileri, Dünya'dan sonsuzluğa giderlerken, çıplak bıraktıkları yoksullar gibi çırılçıplak ve çöpsüz çıkıyorlar yolculuğa.. Gerilerde kalıyor sahip olduklarını zannettikleri her şeyleri.. Evrenin rüzgarları onların ardından zalimliklerini fısıldıyor sonsuza değin.. Onlardan geriye kalan birbirinden acımasız zulüm öyküleri.

Bir yeryüzü olan Dünya'yı cehenneme çeviren, insanlığın bahtını karartan fani efendiler, yaşarlarken hiç hissetmedikleri "veballerin" ağırlığını cehennemin daimi mensubu olduklarında hissedecekler. Bunaltıcı yaz sıcağında bir iş hanının 7. kattındaki büroya para kasası taşıyan ya da yaz gününde fırında ekmek pişiren kürekçinin hissettiği sıcaklığın sözü mü olur?

Ötelerden, gelen haberlere göre; cehennemde serinletecek ne bir klima, ne de bir vantilatör bulunmuyormuş! Yeryüzü efendilerinin Allah yardımcısı olsun.

Siz siz olun cehennemi dolduracak olanlar arasında yer alabilmek için kimseciklerle yarışa kalkışmayın. Sonra sıcak bir yaz günü iş hanının 7 katına kasa taşımak ya da fırının harlı ateşi karşısında ekmek pişirmek isteyebilirsiniz ama oralarda böyle işler bulabilmek de mümkün olmuyormuş.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük