Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Hayatın ritmi bozulmasın!

info@haberdukkani.com 17 Mart 2011 Perşembe

Hayatınızın bir ritmi olduğunu biliyor musunuz?

Nedir hayatın ritmi?

Bir tebessüm, gözlerdeki ışıltı, bir kahkaha, yanaklardan aşağıya süzülen bir damla gözyaşı, bir anlık parfüm kokusu, gülümseyen bir çehre, bir el sallayış, mimikler, el işaretleri, sabun köpüklerinin ılık bir suyla birlikte vücudunuzdan akıp gitmesi, ılık bir ilkbahar güneşinde tembellik, bir fincan kahve, bir duble içki, gözlerinizin içine bakarken kuyruğunu sallayan bir kedi ya da köpek, küçük bir çocuğun saflığı, çimen ve toprak kokusu, bir melodi, bir sözcük, hafızada yer etmiş bir anın düşlerde canlanışı, her hangi bir obje.. bütün bunlar monoton yaşamlara ritm kazandıran şeyler. Doğa, insan ve objelerin uyandırdığı sonsuz zenginlikteki imgeler yaşamınıza ritm katarken, beyniniz ruhunuzu monotonluktan çekip kurtarmayı başarabiliyor. İçiniz ferahlıyor, çehrenizdeki gergin hatlar kaybolup yerini mutluluk çizgileri alıyor, gözleriniz pırıltılar saçıyor. Damarlarınızdaki kan akışı hızlanırken gülümsemeye başlıyorsunuz.

Yaşam akıp giderken hayatın ritmini kaçıranların yüzü gülmüyor. Yüzleri gülmeyen insanlar cehennemindeyseniz eğer, derhal bulunduğunuz yeri terk ediniz. Çünkü, o cehennemin bir parçası olup çıkarsınız. Yaşamınız monotonlaşır, anlamsızlaşır, üretkenliğiniz son bulur ve giderek çaresizleşirsiniz.

İç dünyanızda gizli hatıralarınız, ne kadar "hazin" olurlarsa olsunlar, onlar sizin yaşam havuzunuzu dolduran, sizi siz yapan ve yalnızca size ait olan birikimlerinizdir. Bu havuzda birikmiş olan deneyimler ve bilgilerle kendinize geçmişin acılarını bir daha yaşamayacağınız yeni bir dünya kurabilirsiniz. kuracağınız yeni yaşamda size yeni şans olanakları yaratacak olan işte sahip olduğunuz bu birikimlerdir.

Hayatınızın ritmini belirlemek istiyorsanız eğer, yaşamın içindeki imgelerden yararlanın. Doğa, canlılar ve objeler sizi bekliyor. Hayatın içinde yer alırken, mutlaka çevrenize dikkatli gözlerle bakmalısınız. Göreceğiniz her obje, duyacağınız her ses, hissedeceğiniz her duyum sizi yönlendirmeye ve hatta yönetmeye programlanmıştır.

Kısa bir süre sonra üşümekten kurtulacağınız bahar iyice yaklaştı. Seçim nutukları, siyasetçilerin söylemleri, yaşamın tüm acımasızlıkları, deprem, tusunami, suikastler, işsizlik, parasızlık, kredi kartı borçları, ödenememiş faturalar, tatmin olmamış özlemler hepsi yaşamın ritmini düşüren şeyler. İlgi alanınızdan çıkarıp atın onları. Şarkı mırıldanın, bir köpeğin başını okşayın, bir çocuğun saflığını fark edin, yanınızdan geçip giderken gülümseyen çehrelerdeki ritmi yakalayın onlara ayak uydurun ve hayatla dans edin.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük