Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Hayâller ve kozmik yazılım

info@haberdukkani.com 17 Ocak 2016 Pazar

Kendinize nasıl bir hayat hayâl ediyor ya da etmiştiniz?

Kozmik boşluğun karanlığında bilinmeze yol alan bir roketin içinde astronot olmayı mı?

Ameliyat masasında baygın yatan, canını size emanet etmiş hastayı sağlığına kavuşturacak başarılı ameliyatı gerçekleştiren cerrah olmayı mı?

Sizden öğreneceği bilimin ışığında insanlığa yepyeni hizmetler sunacak olan geleceğin mucidinin eğitmeni olmayı mı?

Kendisinin sizinle tamamlandığına inanan eş ve çocuklarından oluşan mutlu bir ailenin reisi olmayı mı?

Dünyaca ünlü bir bilim insanı, sanatçı, siyasi lider, sanayici ya da banker mi? Kendiniz için nasıl bir yaşam hayâl ettiniz ya da ediyorsunuz?

Kendiniz için, saat ücretine prangalı, emekçi ordusu mensubu ya da bordro mahkümiyetinden emeklilik düşlediğiniz mi?

Dar alanlar, dar dünyalar, kısır döngüler, ilkel koşullar içinde bir yaşam sürdürmek arzusuyla yanıp tutuştuğunuz olmuş muydu hiç?

Yaşama yeni başlayan, yarılamış veya tamamlamak üzere olanlar; birbirinden farklı hayâller kuruyor olsalar bile gerçekte bütün düşler, kendileri için gerekli olduğunu düşündükleri ya da özlemlerinden başkaca bir şey değildir.

Örneğin hangi yaşta ve hangi koşullarda olurlarsa olsunlar, hiç kimse bir ipin ucunda idam edilerek can vermeyi hayâl etmez. İntihar etmeyi hayâl etmiş olsalar bile..

Kendi canına kıymayı aklından geçirebilen insanın hayâlleri arasında "kötü"ye yer yoktur aslında.. Bütün hayâller güzel ve iyi üzerinde temellenir. O halde nasıl oluyor da insanların yaşamları trajik sonla noktalanabiliyor? Kozmik yazılımın hayâllerden üstün ve güçlü olduğu gerçeğini reddetmek mümkün değildir. Dilediğiniz gemiye binebilirsiniz, bu sizin arzuladığınız limana ulaşacağınızın garantisi değildir.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük