Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Her ölümle eksiliriz

info@haberdukkani.com 12 Şubat 2017 Pazar

Her ölümle eksilir, biraz daha yalnızlaşır, kimsesizliğe doğru bir adım daha yaklaşırız. Zordur hem de çok zordur geride kalmak. Her ölümün ardından sahici bir acı saplanır yüreklere, üstelik öyle bir acıdır ki; sürekli kanayan sızısı zaman zaman kreşendoylarıyla kıvrandırarak kendinizi kaybetmenize neden olur.

Her ayrılık ölüm gibidir, acı verir. Ayrılıklar duygulardan ve umutlardan kopartılmaktır. Tıpkı bir gülün dalından kopartılması gibi, dallarda başka güller olsa bile.. Anılar galerinizde hiç solmayacak olan bir gül olarak taptaze kalırken kanayacak gizli bir yaradır aslında..Her ayrılık ve her ölümle eksiliriz. Ruhu yaşlandıran yaşamın güçlükleri değil; ayrılıklar ve ölümlerdir. Ayrılıklar ile ölümlerin sayısı arttıkça, ileri yaşlılık başlamıştır; kaç yaşında olduğunuzun hiç önemi yoktur.

Henüz yakınlarını ve sevdiklerini kaybetmemiş ve ayrılıkların travmalarını yaşamamış olanlar, kaç yaşında olurlarsa olsunlar yaşam koşulları onları ne kadar zorlamış olursa olsun, fiziksel ve ruhsal olarak henüz yaşlanmaya başlamamışlardır. Böylesine şanslı olanlar yaşlarını söylediklerinde karşılarındaki kişilerin şallak/mallak olmasına neden olurlar.


Ölümler ve ayrılıklarla eksiltilmiş, kilitli bir yürekle yaşamak, sanıldığından zordur hem de çok zor. Böyle bir yaşama ancak çok cesur olanlar göğüs gerebilirler. Onlar hiç arkadaşı olmayan apartman çocukları kadar yalnız olsalar da bir kedi çevikliğiyle yaşama tutunmasını becerebilenlerdir.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük