Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Her yeni gün, her yeni insan, yeni bir bulmacadır

info@haberdukkani.com 17 Aralık 2013 Salı

İsterseniz kabul edin isterseniz kabul emeyin ama her yeni gün yeni bir bulmacadır; tanıştığınız her insan da öyle..

Her yeni günle birlikte yepyeni bir bulmacanın labirentlerinde bulursunuz kendinizi ve içinden çıkabilmeniz de mümkün olmaz. Siz karşılaştğınız bu yeni bulmacayı çözemeden biter gün ve ertesi gün çözemeyeceğiniz bir başka bulmacanın içinde bulursunuz kendinizi.. Ömür denilen süreç böylece akıp gider ve siz hiç farkına varamadan havaya karışıp yok olur gidersiniz.

Her yeni gün ve her yeni insan başlıbaşına çözümü olmayan bulmacalardır aslında..

Eşinizi, çocuğunuzu, kardeşinizi, annenizi, babanızı, en yakınınızdaki kişileri aslında hiç ama hiç tanıyamazsınız; çok iyi tanıdığınıza yürekten inanırsınız!

Bırakınız başkalarını aslında kendinizi bile tanıyamazsınız. En büyük bulmacanın kendiniz olduğunu ise, hiç anlayamazsınız, bir anlatan çıksa da anlamazsınız.

Kendisini, yaşadığı zamanı, karşılaştığı olayları, yıllarca  yaşamı paylaştığı kişileri bile tanıyamayan insan, evreni tanımaya çalışıyor, anlamak için çırpınıp duruyor!

Dahiler, alimler ve  profesörler, kısacık ömürlerinde karşılatıkları bulmacaları çözmeyi başaramadıkları gibi, kendileri de birer bulmaca olarak çıkarlar insanlığın karşısına..

Doğanın kendi dengesi içinde dengesiz kuramlar ve sözde büyük icatlar! Gerçekte insanlığın bulmaca labirentleri içinde kendisini aldattığı küçük oyunlardan başkaca bir şey değildir. Kainatta insan zekasının üstesinden gelebileceği bir bulmaca yoktur aslında..  Bırakın şişinip durmayı da insan gibi yaşamaya bakın.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük