Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Hiç mi özlemedin?

info@haberdukkani.com 17 Haziran 2023 Cumartesi

Tanıdıklar ve dostlar soruyor: İstanbul'u özlemedin mi?

Dünyaya gözlerimi açtığım İstanbul'da yaşadığım için kendimi çok şanslı buluyor, zorunlu olarak ayrılıp başka kentlere gittiğimde derhal özlüyor, beni ben yapan İstanbul'u vazgeçilmez buluyordum.

İstanbul'u İstanbul yapan her ne varsa hepsinin yok oluşuna tanık olmanın yüreğimde ve beynimde yarattığı viranelik ve harab olmuş bir ruh haliyle İstanbul'u terk edeli yıllar oluyor...

Denizlere attım kendimi, bir yelkenli teknenin içinde tıpkı ana rahmindeymişçesine güvende, her şeyden habersiz, her şeyden uzak, yapayalnız ve özgür yaşamanın insana en iyi ilaç olduğunu keşfetmiştim bir kere... Nasıl olur da özlem duyabilirim İstanbul'umun bugünkü haline...

1980'den sonra İstanbul'da yaşayanlar sanmasınlar ki, İstanbul'da yaşıyorlar. Gerçek şu ki, hiç kimse İstanbul'da yaşamıyor. Kimse ne kendisini ne de başkasını kandırmasın son derece ilkel ve vahşi bir yerde yaşıyorlar hepsi bu kadar.

Ne yazık ki, İstanbul'u hiç kimse kurtaramaz; İstanbullular'dan başka.. Çünkü artık İstanbul'un nasıl bir kent olduğunu günümüz insanları bilmiyor. Bir kentin var olabilmesi için tarihini bilmek yetmez, o kentin kendine özgü kültürünü taşımak, yaşatmak gerekir. Bir kentin tarihini bilmek o kenti yok oluştan kurtaracak olsaydı eğer, tarih profesörleri, arkeologlar ve toplumbilimciler antik kentleri kurtarır yeniden hayata geçirirlerdi.

İstanbul artık bir cesettir; doktor Frankeştayn gelse tüm becerileri ve hayal gücünü kullansa ortaya çıkacak eser sadece ucube bir zombi olacak ama İstanbul olmayacaktır.

İstanbul'u neden özleyeyim?

Eğer merak ediyorsanız denizi özlüyorum; anılarımdaki İstanbul'uma sımsıkı sarılmaya devam ediyorum, böylece hayatın olumsuzluklarına dayanma gücü kazanabiliyorum.


Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük