İlhan KARAÇAY
İlhan KARAÇAY

Hollanda'da Türk gazeteciler (!)

14 Mart 2016 Pazartesi

Hollanda'daki Türk medyası, 50 yıl önce başlayan ve düşe kalka bugünlere varan faaliyeti ile, takipçilerine yararlı hizmetler yapmıştır. Ne var ki, Hollanda'daki Türk medya mensuplarının kendilerine bir faydaları olmamıştır.

Hollanda'da radyo, televizyon ve gazetelere muhabirlik, yorumları ile de yazarlık yapanların sayısı fazla değildi. Ne var ki, 'Sosyal Medya' meredi (meret) yaşama geçtikten sonra bu sayı çok arttı. Şimdi pek çok insan, sosyal medya sayesinde görüş ve düşüncelerini yazmaya çalışarak kendini tatmin ediyor.

Bu gelişme, aslında sevinilmesi gereken bir gelişmedir. İnsanların, görüş ve düşüncelerini özgürce anlatmaya çalışması mutluluk verici olmalıdır.

Ne var ki, etiklik kontrolu olmadığı için, pek çok kişi, görüş belirteyim derken hakaret yağdırmaktadır. Hakaretin yanında iftira da atılıyor ve insanlar karalanıyor. İnternet ortamında hayali gazeteler yaratılıyor ve hayali isimlerle yazılan haber ve yorumlarla kişilere saldırılıyor. Bu gelişme, gazeteciliği onurlu bir şekilde yapanları çok üzüyor.

Hollanda'daki Türk medyası, 50 yıl önce başlayan ve düşe kalka bugünlere varan faaliyeti ile, takipçilerine yararlı hizmetler yapmıştır. Ne var ki, Hollanda'daki Türk medya mensuplarının kendilerine bir faydası olmamıştır.

RESMİYETE DÖNÜŞTÜRÜLEMEMİŞTİ: Hollanda'da  İlhan Karaçay (Başkan-Hürriyet), Şadi Tatlı (Başkan Yardmcısı-Tercüman) ve Kamuran Sümercan (Genel Sekreter-Milliyet) girişimiyle kurulan  'Hollanda Türk Gazeteciler Derneği', resmiyete dönüştürülemediği için yaşama geçememişti.

Fotoğrafta, Rijswijk'teki bir otelde yapılan ilk toplantıya katılan üyeler görülüyor.

Türkiye'deki ulusal yayın organlarına çalışan arkadaşlarımızın kimi az bir gelirle, kimi de bedavaya hizmet etmişlerdir. Hollanda'da yayıncılık yapmaya çalışan arakadaşlarımız da, sponsorluk ve reklam sıkıntısı nedeniyle zorluk çekmektedir. Bu nedenle çok sayıda yayın organı, yayın yaşamına son vermiştir. Şimdi yayınlarını sürdürmekte olan dergi/gazte sayısı, bir eldeki parmak sayısını geçmemektedir. Hoş, Hollanda'daki Türk yayınlarına Manşet adlı yeni bir dergi/gazete katılmıştır. Bu da sevindirici bir gelişmedir.  Bu konuda da bir başka medya kuruluşu ile aralarında isim hakkı nedeniyle ihtilaf çıkmıştır. Durum yargıya aktarılmıştır.

Derneksiz gazeteciler

Hollanda'daki Türk medya mensuplarının gerçekleştiremedikleri 'Dernek' konusu da başlı başına bir sorundur. Hollanda'da, her meslek dalında bir oluşuma önayak olan Türk medyası, ne yazık ki, kendileri için bir dernek kuramamışlardır.

'Hollanda Türk Gazeteciler Derneği'nin kurulamayışının çeşitli nedenleri vardır. Geçmişte bunun için birkaç girişim olmuştur. 1980'li yıllarda, Hollanda Türk Spor Kulüpleri Federasyonu'nun Rijswijk'teki ofisinin kapısına, 'Hollanda Türk Gazeteciler Derneği' tabelası da asılmıştı. Resmileştirilemeyen derneğin o sembolik levhası daha sonra kaldırılmıştı. 2000'li yılların başında, 'Hollanda Türk Gazeteciler Derneği'nin oluşumu için yeniden girişimler olmuştu. Ama ne var ki o girişimler de sonuçsuz kaldı. Ne tuhaf değil mi, gazeteciler her meslek dalı için dernek oluşumuna önayak oluyor ama kendi derneklerini bir türlü kuramıyorlar.

Hollanda'daki Türk gazetecilerin, bir araya gelerek derneklerini kuramayışı, bazı uynaıkları harekete geçirmiştir. Geçmişte örneklerini gördük. Kendilerine 'Türk Gazeteciler Derneği' adını yakıştırıyorlar ve utanmadan bunu ilan ediyorlar.

Bugünlerde de bazı uyanıklar, Hollanda'da yıllardır profesyonel gazetecilik yapmış kişilerin bilgileri dışında  böylesi düzmece bir dernek adıyla ortalıkta dolaşıyorlar. 'Düzmece' dedim ama, belki de düzmece değildir. Belki resmen kurmuşlardır böyle bir derneği.  O zaman da bu, bayağı bir girişim sayılır. Zira, acizane bendeniz dahil, Hollanda'da profesyonelce gazetecilik yapan hiçbir arkadaşımızın haberi bile olmadan kurulmuş olan böylesi bir dernek, düzmeceden de öte bir dernektir.

Hiç kimsenin, gerçek gazetecilerin haberi olmadan, 'Hollanda Türk Gazeteciler Derneği' adı altında bir oluşum yapmaya hakkı yoktur.

Son gelişme

Hollanda'da yayıncılık ve gazetecilik yapan bazı arkadaşlarımızın, 'Dernek' boşuğundan yararlanmaya çalışanlara karşı, yeni bir girişimde bulunduklarını duydum. Bunun için ilk toplantıyı yaptıklarını da öğrendim.  Dilerim, bu arkadaşlarımızın bu defaki bu girişimi başarı ile son bulur ve Hollanda'daki sivil toplum kuruluşu dünyası, gerçek bir 'Türk Gazeteciler Derneği' ile zenginleşir.

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük