Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Hükümet çalışıyor siz yan gelip yatın

info@haberdukkani.com 12 Temmuz 2011 Salı

Birbirlerine sadık iki partner: Yüksek teknoloji ile yüksek yaşam kalitesi. Birlikte dans ediyorlar. Hem de birbirlerinin ayağına basmadan! Hiç falso vermeden. Son derece de uyumlu.

Dünya işte bu sayede değişiyor.

Türkiye yerinde sayacak değildi ya.. Türkiye de değişti.

Hiç bir babayiğit gözüne kestirdiği birisinin diz kapağından aşağısına kurşun sıkıp haraca bağlayamıyor. Kadınlar haklarını söke söke almasını öğrendi. Kocalar içip içip eve gelip karılarını merkep sudan gelene kadar dövemiyor. Polis vatandaşa telefon tuşları mesafesinde..Kravatlı oligarşik çetelerden hesap soruluyor. Stadyum dolusu seyirciler yıllar yılı hep bir ağızdan bağırıp durdular: "Şike var" diye, ama sağır sultanlar duymadı. Şimdi bir duyan var! Daha da önemlisi, gereğini yerine getiren var. Hükümet İspanya lideri Franko'nun yöntemlerini benimsemiyor, demek ki; üç "F"den medet ummuyor. Anlaşılan hükümet halkı futbolla afyonlayarak işini yürütmek gibi bir yönteme baş vurmayacak. Gerçek anlamda hizmet üretecek. Generel Franko ile Hükümet arasında çok ciddi fark olduğu ortada..

Çocuklar bilgisayarla oynuyorlar. Dağdaki çobanın koltuğunun altında laptop var. Hayvanlar yaylada yayılmış otlarken, çoban bilgisayardan Dünya'da olup bitenleri izliyor. Cebinde GSM telefonu var! Yeldirmeli yeni yetme kızlar, çeşme başında dedikodu üretip gergefte etamin işlemek yerine, üniversite kapılarında sınava giriyor.

Otobanlarda TR'lar Dünya'ya mal taşıyor. Kentlerin caddelerinde genç delikanlılar ile genç kızlar ciplerle hava atıyor. Oysa dedelerinin at arabası bile yoktu, babaları da pençeli ayakkabıyla ömür tüketiyorlardı.

Varoşlardaki "gecekondular"ın yerini TOKİ'nin ürettiği modern siteler aldı. Üstelik yeşil alanları ve otoparkları da var. Hatta havuzları bile..

Türkiye değiştikçe "rant" avcıları ile "vurguncular"ın dünyası kararıyor. Bütün bu olup bitenlerden Hükümeti sorumlu tutuyorlar ve muhalefet partilerinden bile daha fazla "muhalif" olup sokaklara dökülüyorlar. Ellerinde de bayrak! Oysa ki o bayrağı bayrak yapan şehitler, çocukarı şehit olmasınlar diye, ölümün üzerine koşmuşlardı benzersiz bir cesaretle.. Şimdi ise bayrağı kapan protesto fırsatlarına koşuyor!

Hava sıcak, Arif'e de tarif gerekmez. Üstat Kasım Uçkan: "Adam arıyorum adam" diye, yazıyor son yazısında.. Serin suların maviliğine bırakın kendinizi, rahatlayın, tadını çıkarın hayatın. Hükümet çalışıyor. Size de yan gelip yatmak düşüyor.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük