Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Hüsnü Mübarek'in amacı

info@haberdukkani.com 02 Şubat 2011 Çarsamba

Mısır'ın köşeye sıkıştırılan Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, dün gece devlet televizyonundan yaptığı konuşmayla özellikle Batı'yı "kroke" duruma düşürdü.

ABD'nin kendisini sattığını iyice anlamış olan Mübarek de açıkça ABD ile ipleri koparttığını tüm Dünya'ya ilan etmiş oldu.

Hüsnü Mübarek:

(...) "Anayasamızı ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Uygar şekilde ifade özgürlüğü talepleri çatışmalara dönüştü. Bunlar siyasi gruplar tarafından örgütlendi ve amacı da, istikrarsızlık yaratmak, yağma, talan, yıkım oldu."

(...) "Bu olaylar, bizi kaos ve istikrar arasında seçim yapmaya zorladı. Karşımızda yeni koşullar ve farklı bir Mısır var."

(...) "Burası benim ülkem, burada yaşadım, savaştım, egemenliğini korudum ve ben bu ülke topraklarında öleceğim"

Bu ifadelerin temel amacı Mısır'daki direniş odaklarıyla Batı arasındaki köprüleri yıkmak. Kaçıp gitmesi beklenen Mübarek, "ölümü göze aldığını ve gitmeyeceğini" ilan ederken hedefi, direniş gruplarının işlevini ortadan kaldırmaktı.

Mısır'daki Mübarek karşıtı direnişin düzenleyici odaklarıyla diyalog içinde olan Batı dünyası -özellikle ABD- sonuca ulaşabilmek için kiminle diyaloga geçecek?

ABD önümüzdeki süreçte Mısır'da sonuç alabilmek için Türkiye ile diyalogunu arttırmak zorunda kalacak. çünkü; başka çaresi kalmadı.

Hüsnü Mübarek, kellesini koruyabilmek için hangi yöntemleri uygulayacak ve ne gibi yollara başvuracak bilinmez ama Türkiye Hükümeti'nin yapacağı çok iş olduğu su götürmez bir gerçek. Bekleyecek ve hep birlikte göreceğiz.

Önümüzdeki günler Başbakan Tayyip Erdoğan'ın uyguladığı siyaseti anlamamış ya da anlamak istemeyenler için çok önemli. Ortaya çıkacak olan sonuç, Erdoğan'ın doğru zamanda doğru adımlar attığının önemli bir göstergesi olacak.

82 yaşındaki Mübarek, şimdilik Batı'yı kroke duruma düşürmeyi başardı.

Bakalım, Obama ile Erdoğan başbaşa verip birlikte neler yapacaklar?

Mısır ve Mübarek Dünya gündemini uzunca bir süre işgal edecek.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük