İlhan KARAÇAY
İlhan KARAÇAY

İçtimai duruma göre hareket etmek...

13 Mart 2017 Pazartesi

Bazı dostlarım, içtimai durumlarına özen göstermeden, bilinçsiz davranışlar sergiliyorlar.

Topluma mal olmuş kişiler, iş yaşamlarında olduğu gibi, özel yaşamlarında da daha dikkatli olmalılar.

İsterseniz önce, 'Topluma mal olmuş' kişiyi tarif edeyim.

Kanaat önderleri, seçilmiş kişiler, bürokratlar, yazarlar, gazete ve televizyoncular, sanatçılar, temsilciler, velhasıl tüm ünlüler, topluma mal olmuş kişilerdir.

Naçizane şahsım, topluma mal olmuş bir kişi olarak, hep tarafsız ve objektif olmayı kendime şiar edindim.

Örneğin, CHP taraftarı bir aileden gelmiş olmama ve de gençlik yıllarımda CHP'de görev yapmış olmama rağmen, gerek çalışma ve gerekse özel yaşamımda CHP taraftarlığı yapmadım. CHP kökenli olduğumu söyledim ve yazdım  ama, CHP'cilik yapmadım.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü'ne sevgi duyuyorum ve BJK taraftarıyım  ama, bunu hiçbir zaman fanatikçe sergilemedim. Fenerbahçeli'yi, Galatasaraylı'yı ve herhangi bir Anadalu kulübü taraftarını üzecek ve kıskandıracak bir hareketim olmadı. Öyle ki, Hollanda'da kurulan Beşiktaşlılar Derneği'ne üye bile olmadım.

Gazeteciliğimin yanında seyahatçılık da yaparken, Hollanda Türk Seyahat Acenteler Birliği'nin kuruluşu için inisiyatifi ele aldım ama, kurulan bu dernekte ne görev aldım ne de üye oldum.

Hareketlerimi hep, 'Ben toplumdaki her birey ile iyi geçinmeliyim' prensibine göre ayarladım.

Hoş, tüm bu titizliğime rağmen, sırf  kendi siyasi görüşlerine taraf olmadığım için, benden uzak duranlar olmuştur. Zira, ne yazık ki bazı kimseler, kendilerinden yana olmayanları 'düşman-rakip', tarafsız kalmayı yeğleyenleri de 'renksiz' olarak nitelerler.
Ama bizim buna aldırmamamız lazım ve yaşamımımzı mütevazı bir şekilde sürdürmemiz lazım.

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük