Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

İktidar, muhalefet ve polis gazı; hangisini seçersen seç

info@haberdukkani.com 22 Ocak 2014 Çarsamba

Mezopotamya'da iktidarlar halkların özgür iradeleriyle değil; yaratılan "algı" sonuçlarıyla iktidara geldikleri için; halka sürekli gaz vererek iktidar koltuğunda kalabilirler.

Halk narkoz etkisi yaratan gazı yedikçe, derin ve uzun süreli uykuya dalar, gördüğü renkli rüyalarla mutlu olur. Malumunuzdur ki; bazı bünyelerde narkoz etki yaratmaz, beklenen uyku gerçekleşmez. İşte böyle anlarda iktidarlar kimyasal takviyeli polis gazı kullanırlar. Doğrusu yarattığı etki müthiştir, iktidarları koltuklarına adeta çiviler. Ne kadar sarsılıp sallanırlarsa sallansınlar koltuktan kopamaz, adeta koltukla bütünleşirler.

Siyasi terminolojide bu durumun bir de adı vardır ama bağışlayın şu an benim aklıma gelmiyor. Fakat sizler onun ne olduğunu zaten çok iyi biliyorsunuz. Bir de benden duymanıza hiç gerek yok.

Gelelim Mezopotamya'da muhalefete..

İktidar nasıl ki halk yığınlarına sürekli gaz veriyor ve bu sayede koltuğunu muhafaza edebiliyorsa, muhalefet de bunun tam tersini yapar; yani sürekli olarak halkın gazını alır.

Meydanlarda, köy ve esnaf kahvelerinde, grup toplantılarında, parlamentoda; bunalmış, ağır travma nöbetleri geçirmekte olan halk yığınlarının gazını alarak iktidara payanda olurlar.

Halk meydanlara ve sokaklara dökülecek olursa eğer, derhal basın toplantıları düzenlemeye soyunan muhalefet kadroları, halkın gazını alabilmek için teatral demeçler vermeye başlarlar. Onları dinleyen halk yığınları mest olur, umuda kapılır, bütün sorunlarını unutur, avunur, ne gam kalır yüreklerde ne keder.. Uyanıkken rüyalara dalan halk artık mutludur.

Muhalefet kanatlarının güçlü hatipleri mizansenlerle zenginleştirilmiş nutuklarından etkilenmeyenler için meydanlara çıkarlar. Dev hoparlörlerle donatılmış meydanlarda vatan, millet, kardeşlik, özgürlük sözcükleriyle süslü söylevlerini talan, soygun, vurgun, rüşvet, yolsuzluk iddialarıyla tırmandırırlar. Böylece iktidar gazından etkilenmeyen halk kitleleri, muhalefet gazıyla uçuşa geçip kimyasallarla zenginleştirilmiş polis gazına doğru sürüklenince, "demokratik muhalefet" terörize edilir. Etkisizleştirilir, sindirilir ve de yok edilerek bertaraf edilmiş olur.

Mezopotamya'da halklar ya iktidar gazı ile uyuyacak, rüyalarda mutlu olacaktır ya da muhalefetin rüzgarına kapılıp polis gazıyla bertaraf edileceklerdir. Her iki halde de gaz etkisi altında geçecektir nesillerin ömürleri..

İktidar gazı mı, muhalefet gazı mı yoksa, polis gazı mı? İleri demokrasilerde halkların özgür iradeleriyle seçme hakları vardır; bu da "yalnızca" Mezopotamya halklarına özgü bir haktır.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük