Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

İnsan embriyosundaki genler

info@haberdukkani.com 03 Nisan 2016 Pazar

İngiltere'de İnsan Döllenme ve Embriyoloji Kurumu araştırmacılara insan embriyosundaki genler üzerinde değişiklik yapma izni verdi.

Bilim insanları embriyolardan gen fonksiyonu hakkında araştırma verileri elde etmek için kolları sıvamış durumdalar.

Bu çalışmaların sonucunda neler elde edilecek ve gelecekte neler olacak?

Bilim insanları erken embriyoda meydana gelen hücre dağılımının temel genetik mekanizmaları hakkında bilgi sahibi olacaklar. Bu çabalar sonucunda "özel tasarlanmış bebekler" dünyaya gelmeye başlayabilir; böylece "soy ıslahı"na doğru ilk adımlar atılmış olacak.

Eğitim ve öğrenimle değiştirilemeyen insanoğlu, genleri ıslah edilerek değişime uğramaya başlayabilir.

Bütün bunlar ütopya sanmayın, bilim insanları çalışmalara çoktan başladılar bile..

Bilim insanları yeni bir hayatın nasıl geliştiğini anlamak için yaptıkları çalışmalar sonucunda, yeni gelişen gezegenlerde ısınma veya soğumadan dolayı hayatın tükenmiş olabileceğini farkına vardılar. Dört milyar yıl öncesi Dünya, Venüs ve Mars yaşanabilir gezegenler olarak kabul ediliyor. Bir milyar yıl önce Venüs'ün ısındığı Mars'ın donduğu ve yaşamın son bulduğu düşünülüyor.

Bu durumda evrende "yalnız" olduğumuz gerçeği ile karşıkarşıya kalıyoruz. Ufoları ile yeryüzüne gelmesi beklenen uzaylıları boş yere beklemenin bir manası yok.

Bilim insanları "öfke patlamasına" neden olan ve kediler insanlara bulaşan bir parazit keşfettiler. Bu parazit, bulaştığı organizmalarda davranış bozukluğu yaratıyor. Kemirgenlere bulatığında ise onları daha cesur ve maceracı yapıyor ve kediler tarafından daha kolay yakalanmalarına neden oluyormuş.

Kedilerden insanlara bulaşan bu parazit, insanı hasta yapmıyor ama beyinde kist oluşturarak kişinin yaşamı boyunca orada varlığını koruyabiliyor. Bu enfeksiyonlar kişilerde şizofreni, bipolar bozukluk v e intihar davranışı gibi psikiyatrik durumlara neden oluyor. Kedilerden bu paraziti kapmış olanlar daha yavaş hareket etme eğilimi gösterdiklerinden ötürü de trafik kazalarına karışma olasılıklarının daha yüksek olduğu ileri sürülüyor.

Efendin Dünya dönüyor ama bizim Kamil her gün kahvede 10 saat okey oynamaya devam ediyor. Hüseyin ise, futbol maçları ve at yarışlarını hiç kaçırmadan izleyebilmek için koşturup duruyor. Cafer, her akşam eve geldiğinde karısını sopayla evir cevire paralamaktan vazgeçmiyor.

Siyasetçiler konuşmaya, sanatçılar  ve akademisyenler topluca dilekçe imzalamayı sürdürüyorlar. Çoluk çocuklar da ellerinizden öperler, facebook'ta birbirlerine veryansın etmeye davem ediyorlar.

Şu bilim insanları bizim ülkeye gelir de erken embriyolarımızı haberimiz bile olmadan çalıp inceleyecek olurlarda genlerimizle oynamaya kalkışırlarsa eğer; işte o zaman "ıslah" çalışmaları sonucu bizde de değişimler görülmeye başlayacaktır.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük