Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

İnsan insanı unutmaz

info@haberdukkani.com 10 Ağustos 2010 Salı

İnsan hafızası sanıldığı kadar unutkan değildir. Kolay kolay unutmaz. Fakat, unutmuş gibi yapar. Çünkü, işine öyle geliyordur.

Hiç kimse yaşamındaki "ilk"leri unutmadığına göre; yaşamına giren kişileri de unutmaz. Unutmuş gibi davranır sadece..

İlk aşkını hatırlayamayan, unutmuş olan bir kişiye rastladınız mı?

Pekçok zampara erkek ve kadın tanıdım. Bırakınız ilk yaşadıkları aşkı hatırlayamamayı, yıllar öncesine ait bir gecelik kaçamaklarını, daha dünmüş gibi anımsıyorlar ve ballandıra ballandıra anlatıyorlardı yaşadıkları heyecanları..

Annesinden, dedesinden, ninesinden dinlediği masalları untmuş olsalardı eğer insanlar; günümüze ulaşabilen tek bir mesal kahramanı olmazdı.

İnsan hafızası sanıldığı ya da ileri sürüldüğü gibi unutkan değildir. Herşeyi hatırlar. Belki küçük detaylar, önemsenmeyen teferruatlar anımsanmayabilir ama işin özü hafızada gizlidir.

İnsan kendi günahlarını unutmaya yatkındır. Ama başkalarının günahlarını hiç unutmaz. İnsan bağışlanmak ister ama pek az insan bağışlayabilecek kadar olgunlaşabilir.

İnsanın kıskançlık, kin, nefret ve intikam duyguları varsa eğer; unutkan olmayışındandır.

Kinci ve intikamcı olanlarımız en güçlü hafızaya sahip olanlarımızdır. Hiç unutmazlar. Öyle ki; uykuları bile kaçar çoğu zaman. Uyanık oldukları saatlerde de yaşamlarını kemirir durur intikam, yüreklerini yakar kavurur kıskançlık ateşi; bir türlü unutamadıkları içindir bu azap..

İnsan hafızası çoğu zaman ileri sürüldüğü gibi unutkan olmuş olsaydı eğer, küçücük bir söz veya değmez bir davranış için onca cinayet işlenmemiş olurdu.

Yaşı ilerlemiş nice insan tanıdım, gençlik ve hatta çocukluk yıllarına ait öyle önemsiz detayları hatırlıyorlardı ki..hayret etmemek mümkün değil!

Literatürler arasında sayısız "anı" kitapları var. Çoğu ileri yaşlarda, olayların üzerinden yıllar geçtikten sonra kaleme alınmış olamalarına karşın tanıklarca doğrulanmaktadır.

İnsan çok güçlü bir hafızaya sahip olmasına karşın; "Unuttum" ya da "Anımsayamıyorum" diyebilmektedir. Çünkü, unutmak insan yaşamına sanıldığından çok daha fazla yarar sağlamaktadır.

Hiç kimse ölen bir yakınını unuttuğunu ileri süremez. Olanca diriliği ile yaşamaktadır hafızalarda..

Unutulup gidecek kadar yalnız olmadığınız bir dünyada yaşadığınızı biliyor musunuz? Hiç üzülmeyin, unutulmuyorsunuz.. Sadece unutulmak isteniyor olabilirsiniz ama biliniz ki; bunu hiç kimse başaramıyor.

Hele ki; sizi tanıyor olmak bir çıkar sağlayacak ise.. Şöyle ayaküstü tanıtmış olsanız bile sizi hatırlayacak olan pekçok insan vardır.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük