Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

İnsanlık öldü, Bedri Baykam kurtuldu

info@haberdukkani.com 21 Nisan 2011 Perşembe

Türkiye'nin yüzakı, ünlü ressam Bedri Baykam, herkesin içinde, kalabalıkta, uluorta, gözönünde bıçakla delik deşik edildi.

Baykam, acılar içinde kıvranarak: "Ölüyorum, bıçaklandım" diye, feryad ediyor. Çevredeki insanlar, onun çırpınışlarına seyirci kalıyor!

Baykam, cadde ortasında yardım istiyor, otomobillerin kapılarını tutuyor, kapılar kilitlenmiş açılmıyor. Gaza basan kaçıp gidiyor!


Yaralı Bedri Baykam'a hiç kimse yardıma koşmuyor. Baykam, kanlar içinde.. Kalabalığın içinde yapayalnız, yaralı ve çaresiz..Kameralar "iştahla" çalışıyor, onun bu halini ekranlara taşımak için.

Neyse ki genç bir taksi şoförü durup arabasına alıyor ve süratle hastaneye yetiştiriyor. Böylece ölümden kıl payı kurtulmuş oluyor.

Saldırgan onca kalabalığın içinde Baykamı bıçakladıktan sonra kaçıp kurtulyor. Kimse onun yakalanması için bir çaba sarfetmiyor.

Bıçaklanan ünlü ressam Bedri Baykam'ı hastaneye gidebilmesi için yoldan geçen hiç bir araç almazken, saldırgan aynı noktada yoldan geçen bir araca binip kaçabiliyor!

Medya ölümden tesadüfen kurtulan Baykam'a yapılan saldırı karşısında "suskun" ve "durgun" yalnızca bıçaklanma sonrasında yardım isteyen haykırışlarının görüntüleri yayınlanıyor ekranlarda..

Necip Türk basınının namlı dolmakalemleri Dünyaca ünlü ressam Bedri Baykam'ın uğradığı saldırı hakkında kalem oynatmıyor (!) Gazete manşetleri aldatmasın sizi o manşetler satış grafiğini arttırmaya yönelik.

Bir Türk sanatçısı göz göre göre azkalsın ölecekti. Necip Türk basınının değerli dolmakalemleri bu gerçeği önemsemiyor, kayda değer görmüyor. Anlaşılan Bedri Baykam pek sevilmiyor. Çünkü o bir sanatçı ve aydın. Şu bir gerçektir: Türk basını, sanatçısına ve aydınına düşmandır. Bu nereden çıktı şimdi diye sormayın sakın. Gazete arşivleri kütüphanelerde duruyor. Gidip bakın sanatçılar ve aydınlar için ne manşetler atılmış. Vicdanınız sızlar, utanırsınız.

Bilenler bilir de ben bilmeyenler için yazıyorum; aklınızın bir köşesinde bulunsun: "Türk basını sanatçısına ve aydınına düşmandır."

Neden?

Sorunun yanıtı: Sanatçı ve aydın toplumun ve çağın ilerisindedir dolayısıyla basının da çook ilerisindedir.

İnsanlık öldü, Tanrı'ya şükür ki; Bedri Baykam kurtuldu.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük