Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Internet medyası pusulayı şaşırmış!

info@haberdukkani.com 13 Haziran 2010 Pazar

İnternet medyası pusulayı şaşırmış, rotayı da sapıtmış..

Cumhurbaşkanı ve Başbakan internet medyası ile görüştü. Bu çok olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Ancak, Cumhurbaşkanı da Başbakan da internet medyasını karşılarında gördüklerinde üzülmüş olmalılar.

İnternet medyası "ari"leri karşılarında kendilerine zaman ayırıp sorunlarını dinlemeye hazır Başbakan ve Cumhurbaşkanı bulunca, ne talep edeceklerini şaşırmış olmalılar..

İnternet medyasının "seçkinleri" Başbakan'dan başlıca neler talep etmişler bir bakalım:

1). Vergi indirimi

2). Haber ajansı aboneliklerinde indirim sağlanması

3). Basın İlan Kurumu'ndan ilan verilmesi

4). KİT'lerin internet sitelerine ilan vermesinin sağlanması

5). SSK primlerinin devlet tarafından karşılanması

6). Basın kartı verilerek "gazeteci" olarak kabul edilmeleri

İnternet medyası "seçkin" ve "elitleri"nin belli başlı en önemli ve de ısrarlı taleplerine bakıldığında, "sığınacak bir liman" arayışı içine yuvarlandıkları anlaşılıyor.

Ne acı!

Hani sizler "bağımsız" medya idiniz?

Neden Devlet Baba'ya sırtınızı verip kendinize "arpalık" arayışıyla çıkıyorsunuz Hükümet'in karşısına?

Bu taleplerle ortaya çıkıyor, "bağımsız" olduğunuzu ileri sürüyor, Devlet Baba"dan "arpalık" istiyorsunuz. Bu durumda oldukça da komik bir duruma düşmüş olmuyor musunuz?

Nerede kaldı hür girişimcilik, bağımsız, özgür medya iddianız?

Olmadı ki...

Bu taleplerle "gazeteci" olamazsınız. Hak etmiyorsunuz.

Gazeteci devletten değil, okurundan sağlar gelirini..

Basın kartı konusuna gelince, Türkiye'de bu kartları devlet veriyor. Yanlış bir uygulama.. Dünya'da meslek kuruluşları veriyor basın kartını. Haberiniz ola...

Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ı hazır karşınızda bulmuşken, bu Dünya gerçeğinden yola çıkarak onurlu bir talepte bulunup, "Bırakın basın kartlarını meslek kuruluşları versin" demiş olsaydınız eğer, Türk Basın tarihinde şerefli bir sayfa ayrılmış olurdu sizlere.. Yazık bu fırsatı da kaçırdınız.

İnternet medyası henüz "olgunlaşmamış" ve henüz "gazetecilik" meslek ilkelerini özümseyememiş. Pusulayı şaşırmış, rotayı da sapıtmış.

Malesef durum bunu gösteriyor.

Önemli olan çok "TIK"lanmak değil, çok "GÜVENİLİR" olabilmektir. Devlet Baba'dan "arpalık" rica eden medyaya halk güven duymaz.

Geçmiş olsun internet medyasının "seçkin" ve "elit"lerine.. Talepler başka bahara kalmış olsa bile, halk sizin taleplerinizi öğrenmiş oldu bir kere..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük