Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

İstanbul'da ulaşım sorunu

info@haberdukkani.com 09 Kasım 2014 Pazar

İstanbul'un ulaşım sorunu tek kelime ile "kördüğüm" çözebilene aşkolsun! Trafik keskin bir kezzap gibi, içine düşen yanıyor!

"Gecekondu bitti, plaza verelim" sloganıyla sürüp giden yapılaşma çlıgınlığı, "yaşamı cehenneme dönüştürme projesi"dir ve doğrusu yuhalanmaya değerdir.

Metro, füniküler, metrobüs hatları, deniz otobüsleri ve toplu taşıma araçları İstabul'un trafik sorununa ilaç olmaya yetmiyor.

Durdurulamayan göç ve çarpık yapılaşma İstanbul'un mevcut problemlerine her gün yeni sorunlar eklemeye devam ederek akıp giden yıllar, çevresi tarihi surlarla çevrili kenti Kocaeli ile Edirne sınırlarına doğru genişletti ve İstanbul tükendi.

Türkiye'nin İstanbul'a, İstanbul'un Türkiye'ye yeteceğini zannedenler fena halde yanıldılar. Şimdi şaşkınlıktan ne yapacaklarını bilemez haldeler.

İnsanlar İstanbul trafiğinde aklını yitirip cinnet geçirirlerken, yönetim mekanizmaları tefeci bezirganları gibi rant hesapları yapmaya devam ediyorlar.

Deprem felaketi senaryolarıyla bezeli "kentsel dönüşüm" balonları ne zaman patlayacak belli değil ama inşaat sektörü hızla AVM ile dev plazalar yapmaya devam ediyor.

Kentsel Dönüşüm'ü anladık fakat, kentin alt yapısından ne haber! İstanbul'un en görkemli beldelerinde dahi çok yakın bir zamanda lağımlar patlarsa hiç şaşırmayın.

Kentsel dönüşüm projeleri takdim edilirken "altyapı projeleri"nden söz edildiğini hiç duydunuz mu?

Dev plazalar, AVM'ler ve yenilenen apartmanları görüyorsunuz da yeni yolllar, yeni yeşil alanlar, yeni cadde ve sokaklar ile yeni meydanları görebiliyor musunuz?

İstanbul'un ulaşım ve altyapı sorunlarının üstesinden gelebilecek yepyeni ve çağdaş projelere acilen ihtiyaç olduğunun farkına varan lütfen parmak kaldırsın.. Bu konulara neşter atan ve manşetlerine taşıyan cesur bir gazete varsa eğer, Türkiye'de basın sektörü henüz ölmemiş demektir. Yok mu, o halde onun da ruhuna el Fatiha...

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük