Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

İstanbul'da yaşamak

info@haberdukkani.com 30 Ekim 2014 Perşembe

İstanbul'da yaşamak, servet sahibi olabilmek için didinip durmaktan ibarettir.

İstanbul'da yaşamak, ilk kuşakların edinebildikleri mülkler üzerinde kurulu rantiye zemininde bolca haytalık ve hovardalık edebilmektir.

İstanbul'da yaşamak, nohut oda bakla sofada 10 kişilik bir aile mensubu olarak dünyaya göz açıp doymak bilmeyen aç gözlerin sahibi olmak demektir.

İstanbul'da yaşamak, taşı toprağı altın" sloganına son nefese kadar inanma budalalığı demektir.

İstanbul'da yaşamak demek, rüzgara göre açılacak olan yelken bezi dokumaya doğuştan mahküm olmak demektir.

İstanbul'da yaşamak demek, kaldırımda yürürken tepeden tırnağa çamura bulanmak ve adım başı bir dilenciyle burun buruna gelmek demektir.

İstanbul'da yaşamak demek, ne aradığına, ne istediğine, neye ihtiyaç duyulacağına, hangi partiye oy verileceğine, hangi kızla veya hangi delikanlıyla evlenilmesi gerektiğine bir türlü karar verememek demektir.

İstanbul'da yaşamak demek, trafik çilesi ve trafik canavarıyla karşılaşmamak için hangi yola baş vurulması gerektiğini bir türlü kestirememek demektir.

İstanbul'da yaşamak, apartman dairesinde kedi-köpek besleyerek, yalnızlık trajedisinin baş rol oyuncusu olabilmektir.

İstanbul'da yaşamak demek, çoluk çocuğa güvenli bir istikbal sağlayabilmek için ömür boyu çabaladıktan sonra, kimsesizler yurdunda yaşama elveda diyebilmektir.

İstanbul'da yaşamak demek, sokakta yürüken aniden beliriveren tinercinin bıçak darbeleri sonucu cızlamı çekebilmek demektir.

İstanbul'da yaşamak demek, en pahalı fiyatlarla, her türlü zehirli ve zararlı gıda maddesiyle yıllar yılı beslendikten sonra, kansere yakalanıp inim inim inleyerek can verebilmek demektir.

İstanbul'da yaşamak demek, bir akşam vakti özenle kurulmuş çilingir sofrasının başına oturup iki kadeh sahte rakıyı keyifle yudumlamanın ardından zehirlenerek ölebilmek demektir.

İstanbul'da yaşamak demek, sabah evden çıkıp akşam eve dönememek demekir.

İstanbul'da yaşamak demek, hane halkının bitip tükenmek bilmeyen isteklerini tam 30 yıl yerine getirmenin ardından gelen boşanma davası sonucu, cıscıvlak kapının önüne konulup, ailesiz, başını sokacak bir yerden bile yoksun, ortalıkta şallak-mallak dolaşabilme özgürlüğü demektir.

Bilmem ki, siz de İstanbul'da yaşamak ister misiniz?

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük