Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

İstanbul nere, Tokyo nire...

info@haberdukkani.com 08 Eylül 2013 Pazar

2020 yılında gerçekleşecek olan olimpiyat oyunlarının ev sahipliğine şu bizim Japonlar'ın Tokyo kenti seçildi. Bize de alkışlamak ve bir sonraki seçilecek kenti yaratabilmek için avuçlarımızı ovuşturmak düştü..

Bir kere daha anladık ki; daha çook çalışmamız lazım çook!

Türkiye, yüzde 90 Müslüman; Japonya yüzde 70 Ateist.

Türkiye nüfus 80 milyon; Japonya 130 milyon.

Türkiye'de "Asgari ücret" 770 TL; Japonya'da "Asgari ücret" 4800 TL.

Türkiye'de fakirlik oranı yüzde 50; Japonya'da sıfır.

Türkiye'de işsizlik oranı yüzde 30; Japonya'da sıfır.

Türkiye'de okur-yazar yüzde 50; Japonya'da yüzde 99.

Türkiye'de dış borç 585 trilyon; Japonya'da yok.

Japonya'da Genelkurmay Başkanından yüzbaşısına kadar hapishanelere doldumuyorlar askerleri, vicdanların kabul etmeyeceği bir durumla karşılaştıklarında zaten kendileri harakiri yapıyorlar. Bizim böyle bir kültürden ve onur anlayışından zaten haberimiz bile yok!

Profesörleri, bilim insanlarını, doktorları, yazarları ve gazetecileri de terörist ilan edip hapishane hücrelerinde çürütüp yaşamlarını çaldıkları hiç duyulmuş bir durum değil.

Japon'yanın ne kırsal alanlarında ne de kentlerinde tüm dünyaya nam salmış terör örgütü militanları da kol gezmiyor.. İsteyen dilediği kamu görevlilerini dağa kaldırıp yıllarca rehine olarak alıkoyamıyor Japonya da..

Şu bizim Japonlar, neden böyle rezaletler ile ekonomik ve siyasal skandallar yaşamazlar, doğrusu bizler akıl erdiremez sadece şaşkınlık içinde bakakalırız.

21.yüzyılın hırçın dalgaları arasında boğulup gitmemeye çalışmakla geçiyor ömrümüz.

Geçen yüzyılın ilk yarısında 2 Dünya Savaşı çıkmış, ABD, atom bombalarını Japonya'nın üstünde denemişti. Hiroşima ile Nagazaki hâlâ tüm insanlığın vicdanlarını kanatmaya devam ediyor.

Bugün ise, Japon astronotlar, Rus ve Amerikan astronotlarıyla birlikte kozmik müzik eşliğinde dans ediyorlar.

Yahu şu başlarında atom bombası patlatılan Japonlar'ı bir kez daha alkışlasak mı, hak etmiyorlar mı sizce de..

Haa bu arada, bizim güzel ve sözde sosyetik Nişantaşı'nda kaldırımlarda lüks otomobiller park ettiğinden yayalar cadde kenarlarında yürümek zorunda kalıyorlar. Arada bir yürüyenlerin popolarına çarpıyor motosikletler. Bir tekerleğin altında can vermemek şansa kalıyor. Acaba Tokyo kaldırımlarında rahatça yürüyebiliyorlar mı şu bizim Japonlar yoksa, onların kaldırımları da açık otopark mı?

Güneş hep başka coğrafyalara göç ediyor. Bizler karanlıkta bir hüzün, bir yalnızlık ki; sormayın gitsin. Şu bizim Japonlar'ın bayraklarında dalgalanıyor güneş..

Ağlayın, ağlayın bakalım, Güneş hep başka coğrafyalara göç edince oturun da ağlayın bakalım. Şu bizim Japonlar'ın bayraklarında dalgalanıyor güneş..

***

"Güneş başka coğrafyalara göç ederken" Okumak için TIK'lamanız yeter

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük