Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

İstihdam yaratmayan büyüme

info@haberdukkani.com 25 Temmuz 2010 Pazar

Kemal Derviş'in 2001 krizine bulduğu çözümün adı: "İstihdam Yaratmayan Büyüme" idi!

Daha açık bir ifadeyle: Naylon büyüme..

Evet Kemal Derviş'in uygulamaya koyduğu programa verilen bu adın iktisatçılarca açıklanması gerekir. Ben, iktisatçı değilim. Yalnızca yazıyorum ve hatırlatıyorum. İktisatçıların yapacağı açıklamalar Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu durumu açıklamış olacaktır.

Kapitalizmin ihtiyaçları Dünya insanlığının sorunlarının çözümündeki en büyük ve en temel engeldir demekle yetineceğim.

Küba, Venezuella ve Ekvador ortak para birimi "Sucre"ye geçtiler. Bu uygulamaya Bolivya, Arjantin ve Nikaragua'nın da katılma olasılığı giderek güçleniyor.Uygulamaya başlanan ortak para birimi, kuşkusuz Latin Amerika'nın iktisadi çehresini değiştirecek. Siyasi alanda ise umulmadık gelişmelere gebe kalınacağı su götürmez bir başka beklenti.

Bu "küçük" gelişmeler CIA'in burnunun dibinde gelişen olaylar ve ABD emperyalizminin can damarına yönelen bıçak darbaleri. Hal böyleyken CIA'in Afganistan, Pakistan, Irak, İran ve Kuzey Kore'de ne durumda olduğunu varın siz düşünün. Hiçbir şey renkli ekranların ve renkli gazetelerin yansıttığı gibi değil aslında.. Dünya hızla değişiyor çok doğru ama nasıl bir değişime doğru yelken açıldığını anlamamanız için rotatifler dönüyor, uydulardan ekranlara yarışma programları ve diziler yansıtılıyor!

Kolombiya ile Venezuella arasında sıcak savaşa ramak kalmışken, Dünya hızla değişiyor. Kuzey Kore, şavaşa hazır olduğunu ilan ediyor. İran, ABD'ye kafa tutarken Rusya'ya çıkışmaktan çekinmiyor.

Türkiye'nin geleceğine, işte bu röngen fillerinden bakılacak olursa, Arif olana tarifin gerekmeyeceği de anlaşılmış olacaktır.

Siri Lanka'nın Tamil Kaplanları artık eski bir hikaye.. İlginçtir PKK ile Tamil Kaplanları'nın kuruluş tarihleri hemen hemen aynıdır. Tamil Kaplanları tarih oldu. PKK tarih olmayacak mı?

En iyi ifade tek bir cümle değil midir?

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük