Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Kafa açan edebiyatçı

info@haberdukkani.com 01 Ocak 2011 Cumartesi

Edebiyat galerisi su damlacığı kadar billur değil; tam tersine içinden çıkılması güç loş bir labiret gibidir. Edebiyat galerisinde yar alan portrelerin büyük bir bölümü "sözcük" oyununun ölümsüzleşmiş imzalarıdır.

Sözcükleri usta bir kuyumcu titizliğiyle seçen ve onlarla çeşitli akıl oyunları kurgulayıp duygu çağlayanları yaratan kalemler arasında "kafa açan" edebiyatçılara çok nadir rastlanır.

Büyük edebiyat ustaları insanlığa armağan ettikleri şahaser anlatımlarıyla çok şey anlatmışlardır. Çok şey anlatan eserlerin her birisi baş yapıt olarak nesillerden nesillere birbirlerinden farklı lezzetlerde insanlık hallerini aktarır dururlar.

Edebiyat eserleri kuşaklar boyu tiryakilik yarattığı gibi düşünceleri de duyguları da allak bullak ederler. Hiç kuşkusuz hepsi de alkışlanmayı sonuna kadar hak ederler.

Büyük edebiyat ustalarının anlatım ve aktarım becerisi karşısında tüm insanlık şapka çıkartmaktadır.

Sözcüklerin gizli gücünü kullanma becerisine sahip olan edebiyatçılar ağlatır, güldürür, düşündürür, insan ruhunun tüm duyularını harekete geçirirler.

Sözcüklerin, kalemlerin ve kağıtların efendileri olan ifade ustaları kitleleri harekete geçirirler ya da tam tersine uyuşturup hareketsiz kılabilirler.

Aralarında çok nadir ustalar vardır ki; onların becerisi pek çoğunun yoksun olduğu sihirli bir güce sahiptirler. Onları diğer ustalardan ayıran özellikleri: "kafa açıcı" oluşlarıdır. İnsanların zihinlerinde ve gönüllerinde yepyeni pencereler, yepyeni ufuklar açarlar. Bu özel yeteneklerinden ötürü edebiyat ustaları tarafından içten içe kıskanılırlar, açıktan açığa da yere göğe sığdırılamayıp haklarında methiyeler düzülmesinde birbirleriyle adeta yarışırlar.

Türk edebiyatında da "kafa açıcı" yazarlar ve şairler vardır. Kafa açıcı edebiyatçılarımız arasında ilk sırayı Namık Kemal işgal eder.

Sabahattin Ali, Halit Ziya Uşaklıgil, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Orhan Kemal, Ahmet Arif, Bekir Yıldız, Cemal Süreyya ve Ece Ayhan önemli isimler olarak öne çıkarlar.

Haberiniz olsun Türk edebiyatının kafa açıcılara ihtiyacı olduğu bir dönemden geçmekteyiz.

Kafa açıcı yazarların yaşam öyküleri gizemli ve oldukça da hüzünlü sonla noktalanır.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük