Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Kağıtsız gazete

info@haberdukkani.com 28 Temmuz 2015 Salı

Türkiye'de 1995 yılından başlayarak sayıları hızla artan internet haber siteleri, "kağıtsız gazete" yayıncılığını günümüze taşıdılar. İnternet gazeteciliğinin öncülerinin pek çoğu çeşitli nedenlerle yayınlarına son vermek zorunda kalırlarken, yerlerini yenileri aldığından yok oluşlarının farkına varılması mümkün olmadı ise de; Türk okurları eriyip giden, bugün isimleri bile hatırlanmayan o yayıncılar ile gazetecilere teşekkür borçlular. Çünkü onlar kağıt ve rotatif baronlarına ilk bayrak açan öncülerdi. Bugün internet ortamında özgürce yayın yapabilen her gazeteci ve yayıncı onlardan cesaret alarak "kağıtsız gazete" yayınlamaya başlamışlardır.

Haber Dükkânı da bir kağıtsız gazete olarak beş yılı aşkın bir süredir yoluna devam etmektedir.  Türkiye'de sayıları her geçen gün artış kaydeden internet haber sitelerinden farklı olarak, Haber Dükkânı toplumun sesini dinlemeyi vazgeçilmez prensip edinmiştir.  Demokrasilerde dördüncü güç, totaliter rejimlerde ise yönetimin sesi olan medya, gelişen ve yaygınlaşan kağıtsız gazetelerin güç kazanacağı bir çağda varlıklarını korumaya çalışırlarken, içerikleriyle birbirleri arasında büyük bir yarış sürdürüyorlar.

Kağıtsız gazeteler, "global medya" fotoğrafını tamamlayan "gren"ler olduğundan, her internet haber sitesi gerçekte global bir gazete olarak karşımıza çıkmaktadır. Beğenilsin ya da beğenilmesin her haber sitesi yani her kağıtsız gazetei şimdi yazılı basın olarak adlandırılan klasik gazetelerden çok daha güçlüdür. Çünkü tüm Dünya tarafından okunmakta, tüm insanlığa haber ulaştırmaktadırlar.

Gerçek bu kadar net ve anlaşılır olduğu halde Türkiye'nin bazı kalemşörleri  hâlâ kendilerinde bir üstünlük olduğu saplantısından kurtulamıyorlar. Dedik ya rotatif ve kağıt baronluğuna son veren teknoloji;  gazeteci, yazar, akademisyen ve düşünce dünyasının insanlarını yazılı ve görsel basının efendilerinin kapı kulları olmaktan kurtardı. Bugün her basın mensubu ve yazar, tek başına global medya orkestrasının vazgeçilmez bir enstrümanıdır. Bu ses insanlığın ortak sesidir.  Siz dinlemem, deseniz kimin umurunda, Dünya dinliyor...

Burnundan kıl aldırmayan, kiralayanlarının arzuları doğrultusunda Türkiye'yi yönetmeye cüret eden "köşe yazarları" okurlar artık sizlerin yazdıklarını okumuyorlar, kalem oynattığınız gazetelerin promosyon ve ihale enstrümanı olmanın ötesinde başkaca bir işlevi kalmadı haberiniz ola..

Gelelim televizyonlara, haydi onu da bir başka güne bırakalım.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük