Ülkü ERAKALIN
Ülkü ERAKALIN

Kaldıramayacağın taşın altına girmeyeceksin

15 Eylül 2011 Perşembe

Konuya nereden, nasıl gireceğim bilmiyorum. İçler acısı bir durum söz konusu. Uzatmadan başlamak istiyorum.

Benden küçük bir kız çocuğu, daha 16 yaşında (bakın dikkatinizi çekmek istiyorum, çocuk...) facebook üzerinden tanıştığı bir erkekle görüşmeye gidiyor. Hem de evden kaçıp yapıyor bunu. Hayır, kesinlikle sanal ortamdan tanışılan biriyle buluşmanın normal olduğunu söylemek istemiyorum. Sadece durumun ciddiyetinin farkına varın diye söylüyorum bunu. Gittiği ilk gün tacize uğruyor bu insandan. İnsan demeye bin şahit lazım ya neyse!

Ama yetti mi? Hayır. Ardından başkaları da tecavüz ediyor bu çocuğa. Sayısını ne siz sorun ne de ben söyleyeyim...

Peki, insan olmak yemek, içmek, nefes almak mıdır? Yatıp, kalkıp dışarıda dolaşmak mı? Etrafındakileri bırak kendin için en ufak iyi bir şey yapmamak mı? Nedir ne?!

Üzgünüm...  İnsan olarak doğan herkes insan olarak ölmüyor.

Peki, bu genç, adam iste her neyse adini siz koyun! Yârin öbür gün kendi evladı olduğunda, biri ona yan gözle baksa kavga etmeyecek mi?

Edecek... Hem de nasıl edecek. Çünkü o baba ya... Erkek erkek! Sonuna kadar savunacak kadınını, kızını.

Hadi oradan! Erkekmiş, babaymış... Bence olması gereken ne biliyor musunuz? Nasıl araba kullanmanın bir yolu yordamı var, bir sınava giriyorsun bir şeyler öğreniyorsun, iste anne baba olmanın da sınavı olmalı. Önüne gelen çocuk doğurunca anne baba olunmuyor.

Biz iki kasık yemek, bir avuç su ile büyümüyoruz. 'Hadi git oğlum-kızım kapı önünde oyna, çok uzaklaşma emi' laflarıyla olmuyor bu işler.

Yeni nesil akıllı, yeni nesil ne yapacağını bilir. Evet, doğru ama yapılan hataların akıllı veya akılsız olmakla alakası yok. Yetiştirilme sekliyle alakası var. Evde veya yakın çevrede ne görüyorsak o şekilde yetişiyoruz. Bize düzgün örnekler lazım. 'Büyüsün de, nasıl büyürse büyüsün.' diyen anne babalar değil.

Buradan anlatmanın çoğu anne-babaya bir katkısı olmayacağı için 'Kaldıramayacağın taşın altına girmeyeceksin.' diyerek artık yorum yapmıyorum.

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük