Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Kanlı Bayram

info@haberdukkani.com 17 Kasım 2010 Çarsamba

Mübarek bir bayram olan Kurban Bayramı'nı kurban kesme adabı kazanamadığı için kanlı bayrama dönüştüren insanoğludur. Türkiye'nin kara yollarını kana bulayan ise göçebe yaşama mahküm edilen, trafik kültüründen habersiz marabalardır.

Soru: Bir maraba otomobil sahibi olursa ne olur?

El cevap: Trafik canavarı olur.

Başka ne olmasını bekliyordunuz? Doktor, mühendis veya siyasetçi olmasını mı yoksa avukat ya da hakim olmasını mı?

Soruyu başka başka sormak mümkün elbette.. Cevaplar hoşa gitmese de gerçekler rahatsız edicidir: Rüşvet, Yolsuzluk, İrtikap vs. her alanda maraba kendine özgü yetenekler sergileyecektir.

Maraba yüksek okuldan diploma alabilir elbette tıpkı ehliyet aldığı gibi..Sonuçların renkleri farklı da olsa sergileyeceği ürünler negatif sonuçlar doğuracaktır.

Maraba hırs ve bir o kadar da özlem doludur. İhtiraslıdır ve daha da beteri aşağılanmanın verdiği eziklik ruhunda kin volkanları patlatır peş peşe...

Temelde suçlu olan insanı maraba haline getirenlerdedir. Kaçınılmaz olarak da insanoğlunu marabaya dönüştürenlere yansır sonuçlar. Faturayı hep efendiler öder..

İnsanoğlunu maraba halinde yaşatanlar yani marabaların efendileri yükseköğrenim görüp diploma aldıklarında diplomalarını ne yaparlar bilir misiniz? Asil olanları evlerindeki tuvaletin duvarına çivilerler. Pek azdır böylesine çıtası yüksek asiller. Çoğu bir ökse olarak çalışma masalarının ardındaki duvarda sallandırırlar.

Aslında ruhlar eğitimsizdir, ham kalmıştır ve ilkeldir.

Türkiye'de diplomalar ile otomobiller insanı mutlu yaşatmaya yetmez bu yüzden.

Değerli okular ve değerli dostlar nice kansız bayramlara..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük