Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Karamsarlık tahvilleri temettü dağıtmaz

info@haberdukkani.com 10 Ekim 2019 Perşembe

Hayata yalnızca kendi zihnimiz ve gözümüzle bakmak, kendimizi karşımızdakinin yerine koyamamak, onun gibi hissedip düşünememek, alın işte size anlaşmazlık! Bir başka ifadeyle uyumsuzluk.

Duygu ve düşünceler kişiye göre sonsuz sayıda değişkenlik gösterebileceğine göre, hepimizin empati ve hoşgörüye ihtiyacımız var. Aksi halde çekilmez bir kişilik sergileriz ki, her insan köşebucak kaçar, tek başımıza kalırız.

Sıradan bir insan olamamanın dehşeli bir felaket olduğunu kaç kişi bilir ya da anlayabilir. Sıradanlığın dışında bir fıtrata sahip olmak, yaşamı sanıldığından çok daha fazla zorlaştırp çok daha pahalı kılar.

Zekadan örülmüş şeffaf bir perdenin ardına gizlenerek yaşamaya maküm olmak ne büyük bir talihsizliktir.

Sıradan bir insan olamamanın ilacı olmayan acılarından bir kaç örnek:

Siz aramadığınız zaman felaket sizi arar bulur.

Hayaller ile düşünceler gerçeklerden uzak olduğu kadar da gerçeğin ta kendisi olabilir.

Sıradan olmayan bir zeka, fırtınalı havadaki barometre gibi sürekli dalgalanır durur, kaçınılmaz olarak duygular da değişkenlik gösterir.

Böyle bir zihin bir saniye içinde sıradan bir insan zihninin bir ayda düşünebileceklerini düşünüp analizini yapabilir.

Bundan daha büyük ne bela olabilir ki, beynin onca çalışması sonucu müthiş bir halsizlik ve yorgunluk sarar tüm bedeni. Tarifi olmayan bu yorgunluk, denizin ortasında fırtına kopuyor olsa bile, bir yelkenlide ömrünüzün sonuna kadar yaşamak, gerçekleşmesi mümkün olmayacağını bile bile balıkların konuşmalarını duyabilmeyi beklemek ister ve bu isteğinizin üstesinden gelemezsiniz. Derin sessizliğin içinde dinlenmeye ihtiyaç duyarsınız; hem de başka hiçbir şeyi arzulamadan ve özlem duymadan..

Aklın terazisi felaketlere karşı son derece hassas hafızamız ise, mutlulukları gizlemekte çok mahirdir. Bu nedenledir ki, çoğu zaman eski günlerin güzelliklerini yad ederek gelecekteki yeni günlerin kötülüğünü gözümüzde abartırız. Bu yöntemle yaşamı katlanabilir olmaktan çıkartıp işkencehaneye dönüştürmeyi de meziyet zannederiz.

Yaşamımızı idare eden güçler belki biraz merhametsizliklerinden vazgeçip insafsızlıklarını biraz azaltırlarsa talih kuşu hepimizin başınıza konabilir bundan hiç kuşkunuz olmasın.

Gün gelir felaketleri tatlı bir tebessümle anımsayacak, mesut ve bahtiyar günlere erişebilirsiniz; karamsarlık tahvillerine yatırım yapanlar boşu boşuna temettü dağıtılmasını beklerler. Siz, siz olun karamsarlık tahvillerine umut bağlayıp yanlış yatırım yapmayın. Zarar eder, iflah olmaz bir müflis olup çıkarsınız.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük