Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Kim gazetecilik yapabilir?

info@haberdukkani.com 14 Mayıs 2010 Cuma

Türkiye çelişkiler ve çifte standartlar ülkesi mi?

Türkiye'de kimler gazetecilik yapabilir, kimler yapamaz?

Yukarıda dile getirdiğim sorulara en doğru ve gerçekçi yanıtı gelecek kuşaklar verebilir.

Günümüz de bu iki soruya herkes kendi penceresinden gördüğü ile yanıt vereceğinden ortaya çıkan, yanıt hem doğru hem de gerçekçi olamayacaktır.

Yaşam; çıkarlar, dengeler, yandaşlar ve paydaşlar üzerine inşa edilirken hiç kimse gerçeğin sesi olmaya cesaret edemiyor; hatta zırdeliler bile..

Gazetecilik birilerinin iznine bağlı olarak icra edilebiliyor. Hiç kimse kalkıp aksini öne süremez. Komik olur.

İşçi Partisi'ne yakın olduğu bilinen Ulusal Kanal ve Aydınlık Dergisi, Başbakan Erdoğan'ın işadamı Remzi Gür ile yaptığı bir telefon görüşmesinin kaydını yayınladı. Yayının ardından Aydınlık Dergisi Genel yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım ile Ulusal Kanal İstihbarat Şefi Ufuk Akkaya tutuklandılar.

Türkiye'yi sarsan Deniz Baykal'a ait olduğu öne sürülerek Vakit Gazetesi'nin internet sitesinde yayınlanan görüntüler nedeniyle sahibi Murat Demirci'nin ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Deniz Yıldırım ve Ufuk Akkaya ile Murat Demirci'nin arasında ne fark var? Üçü de gazetecilik görevlerini icra etmemişler miydi?

Bu üçüncü soruya da en gerçekçi ve doğru yanıtı verecek olanlar,  gelecek kuşaklardır.

Günümüz insanı zaten böyle şeylerle ilgilenmiyor bile.. Ne vicdanları sızlıyor ne de ilgi alanlarının perspektifi içinde kalıyor..

Bu konuyu ben, neden mi yazıyorum?

Ben, sadece gelecek kuşaklara "envanter" bırakmaya çalışıyorum.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük