Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Kimse üzerine alınmasın

info@haberdukkani.com 15 Mart 2011 Salı

Biz yazarlar zaman zaman duygu ve düşüncelerimizi "saf" haliyle okurlarımızla paylaşırız. Yazar, yalnız insandır. Yalnızlığın dışa vurumu da bir insanlık halidir. Bu tür yazılar yazıldığında, yazarların yakın çevrelerinde bulunmuş olanlar satır aralarında kendilerini arayıp bulmaya çalışırlar. Oysa ki bu çok yanlış bir arayış halidir. Yazar, çevresindekilerden kendisini hiç gizlemez. Duygu ve düşüncelerini ifade ettiğinden okurlardan da kendisini gizlemez. Yalnız ve çırılçıplak ortadadır.

Yazı dünyasının emekçileri herhangi bir konuda "bilgi" aktarmak istediklerinde de durum farklı değildir. Ortalık bir anda karışır. Sunulan "bilgi" değil de sanki tahrip gücü çok yüksek bir patlayıcıdır! Birileri "rahatsız" oluverir ve yazarı siler defterinden.

Ne büyük haksızlık.

Yazı dünyasına ömrünü vermişlerin işi çok güçtür. Hiç kimseye yaranamazlar. En sevdikleri kişler dahi gün gelir karşılarına düşman olup çıkarlar! Yazdıkları bir yazı nedeniyle "dost" olmaktan çıkartılıp "düşman" ilan edilirler.

Ne büyük vefasızlık.

Yaşadıkları döneme ışık olmaya çabalamış nice yazarın yaşamı karanlığa mahküm edilmiştir yazdıkları yazılardan ötürü..

Yazarların yazılarını okuyanlar bilgilenip yararlanmak yerine, yazılardan yola çıkarak yazarı imhaya çalışmışlardır tarih boyunca..

Her biri insanlık aleminin kandilleri ve insanlık hallerinin aynası olan yazı emekçileri; her ne kadar sözcüklerin efendileri sayılsalar da insanlığın köleleri olarak yaşayıp giderler bu dünyadan..

Ben, dünya halini ifadeye çalışırken; sakın ola ki dostlar üzerine alınmaya..Üzülürüm.

Hani kelam, uçup giderdi ya..

Hani kalemin suda izi kalırdı ya..

Modern Ortaçağın icadı klavye çıktı çıkalı, sanki tılsım da bozuldu; ne kelam uçup gider oldu meçhule, ne de kalemin izi kalır oldu suda..

Şimdi her şey uyduların gözetiminde, ne kelam uçup kaybolabiliyor uzay boşluğunda, ne de görüntülenmeden bir adım atabilmek mümkün yerkürede..

Siz ne bana ne de klavyenin dijital izlerine hiç aldırmayın; sakın üzerinize alınmayın, çok ama çok üzülürüm.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük