Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Kitap mı, Facebook mu?

info@haberdukkani.com 19 Ağustos 2012 Pazar

Kimi araştırmacılar "gerçek" kimi araştırmalar "yalan" bir dünya diye sonuç açıklayadursun kitleleri birbirleriyle buluşturan sanal bir platform Facebook..

Facebook olmasaydı "Arap Baharı zor gerçekleşirdi" diyen işin ehli gizli seris uzmanlarını da unutmayalım (..!)

Geniş halk kitleleri zamanının büyük bir bölümünü internet'te sörfte ve "Facebook"da "geyik" sohbetleri yaparak tüketiyor.

Marjinal akla sahip bir araştırmacı, yorgan altını aralarcasına araştıracak olsa, kişilerin Facebook'da harcadıkları zamanın anne, baba, eş, çocuk, kardeş ve yakın dostlarına ayırdığından çok daha fazla olduğu gerçeğini su yüzüne çıkartabilir.

Teknolojinin yararları elbette sayamayacak kadar çok ama zararlarını da görüp ona göre değerlendirme yapmak gerekmez mi?

İlkel ve geniş halk kitleleri teknolojik olanakları moda zannediyor: GSM telefonlar buna en iyi örnektir.

Hiç kimsenin internet'e bağlanıp Facebook'da tükettiği zaman kadar bir süreyi kitap okumaya ayırmadığı bir çağda yaşıyor olmak; "bilgisiz" ve "yalancı" bir dünyada yaşıyor olduğumuz gerçeğini bizlere hatırlatmalı ama ne gam..!

Fani insan için en değerli şey, "zaman" olmasına karşın; en hovardaca harcanan şey ne yazık ki, zamandır.

Gelişmiş ülkelerin yükseklerdeki yönetici takımı, geri kalmış ülkelerin geniş halk kitlelerini yönlendirerek yönetme alışkanlığı teknolojiden yararlanıyor, hem de sonuna kadar.

Bizleri "cahil" bırakmak için, ellerinden geleni esirgemeyen yüksek teknolojiye sahip gelişmiş ülkelerin tepe yöneticileri; açık havada, yemyeşil çimler üzerinde golf oynayarak fiziksel ve ruhsal sağlıklarını formda tutarlarken, geri kalmış ülkelerde kitleler Facebook başında kendi yarattıkları "yalan" bir dünyada "ego" tatmini yaşamaya devam ediyorlar.

Bugün İslam aleminin mübarek Ramazan Bayramı'nın ilk günü. Tüm okurların ve dostların bayramını en içten duygularımla kutluyor; sağlık, huzur, mutluluk, neşe ve bol kitaplı yaşam diliyorum.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük