Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Kod adı: Çiçero

info@haberdukkani.com 26 Ekim 2010 Salı

Asıl adı Elyesa Bazna olan, Çiçero (1904, Arnavutluk'ta doğdu 21 Aralık 1970'de Münih'de öldü) 2. Dünya Savaşı'nın en ünlü casuslarından biridir.

1939'dan sonra, İngiltere'nin Türkiye Büyükeyçisi Sir Hughe Montgomery Knatchbull Hugesse'nin hizmetinde çalışırken bir yandan da 1943 - 1944'de Nazi Almanyası için casusluk yaptı.

Büyükelçilik kasasındaki gizli belgelerin fotoğraflarını çekerek bunları o sırada Ankara'daki Alman Büyükelçisi olan eski Alman Şansölyesi Franz Von Papen'e veriyordu.

Bu hizmeti karşılığında Hitler Hükümeti'nden, çoğu Almanya'da basılmış büyük miktarda sahte İngiliz parası aldı!

Fotoğraflarını çektiği belgelerin gerçek olmasına karşın, Berlin'deki istihbarat yetkilileri Çiçero'ya güvenmiyor ve gönderdiği belgeleri dikkatele almıyorlardı! Oysa bu bilgilerin bir bölümü Müttefiklerin 6 Haziran 1944'te Normandiya'ya yapacağı çıkartmayla ilgiliydi.

Çiçero, son yıllarını Münih'te gece bekçiliği yaparak geçirdi.

Çiçero ile Von Papen arasındaki haberleşmeyi sağlayan L.C. Molyzijch, sonradan Der Fall Çiçero (Çiçero'nun düşüşü) adlı bir kitap yazdı. Five Finger (1952; Beş Parmak) adlı film bu kitaba dayanılarak hazırlandı.

Çiçero, gerçek adı olan Bozna imzasını kullanarak, Hans Nogly ile birlikte' Ich War Çiçero' (Çiçero Bendim-1962) adlı bir kitapta anılarını kaleme aldı.

Günümüz insanı Çiçero'nun bu kısa ve öz öyküsünden acaba ibret alırlar mı? Bu ibretlik yaşam öyküsü "Kurtlar Vadisi"nden çok daha ilginç ve çok daha gerçektir.

*1996/Taksim/İstanbul

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük