Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Korkak gazeteciler

info@haberdukkani.com 07 Eylül 2011 Çarsamba

Turgut Özal ile başlayan ve günümüze uzanan global normlar içeren yeni bir yöntemle gazeteciler "terbiye" edilince, ortaya "korkak gazeteciler korosu" çıktı.

Böylece gazete tirajları da irtifa kaybedip üstelikte, "beleşe" apartman kapılarındaki paspaslara kadar düştü.

Korkak gazeteciler Orhan Pamuk kadar bile cesur değiller artık..

Gelelim korkak gazeteciler korosunun repertuarında yer almayan "mayınlı" ve "kafa karıştıran" konulara..

1). Ülkenin her yerinde adeta terör fırtınası esiyor. Son dönemde gerçekleşen PKK imzalı cinayetler "yöntem" farklılığı sergiliyor. Acaba neden?

2). Türkiye ile Suriye arasında ipler gerildikçe, Suriyeli PKK'lılar ortalığı kana buluyor olmasınlar sakın.. Suriye Kürt Kartı ile sinsi bir oyun kuruyor ve gazeteciler bunu hiç görmüyor.

3) Türkiye İle İsrail arasında ipler gerildikçe, bölgedeki Arap Baharı Kuzey Afrika'ya doğru uzandıkça, İsrail'n elinde tuttuğu Kürt kartı hakkında bizim medyanın namdar kalemlerinden tek sözcük gündeme getirilmiyor. Ne hayret verici bir durum!

4). Mimlenmiş bir karakol (Aktütün) nasıl olur da teröristlerin yol geçen hanı haline gelir? Bu konuda da kimsede "tık" yok!

5). Modern çağa "uygun" bir silahlı kuvvetler düzeneği geliştirmek Genelkurmay'ın görevi mi yoksa bu iş hükümetlerin işi mi? Bu konuda "aydınlar korosu"ndan ses çıkmıyor, girip mi oldular acaba!

6). Türk Silahlı Kuvvetleri darbe yapar mı, böyle bir yeteneğe ve geleneğe sahip mi? TSK, ABD'nin "onayı" olmadan darbe yapamaz. Ne darbe yapabilme yeteneği ne de darbecilik geleneği vardır Türk Silahlı Kuvvetleri'nin.. Bu gerçeği bile yazmaya korkuyor gazeteciler.

7). BDP'nin dile getirdiği, medyanın da temcit pilavı gibi gündeme taşıdığı "özerklik" nedir? Avrupa Konseyi'nin tanımladığı bir özerklikten söz ediyor BDP.. Türkiye böyle bir özerkliği kabul ediyor mu? Bunu bilmiyoruz. Bizim gazeteciler bunu da yazmaya korkuyorlar.

8). Anadilde eğitim konusunda "aydınlar"dan ortak bir görüş, ortak bir tavır yok! Onlar da korkuya kapılmış sinmişler.

9). Anayasal vatandaşlık ne demek? İçeriği nedir, bilen ve açıklık getirebilen de yok. Anayasa vatandaşın "sıfatını" tanımlamaz. Gerçek bu kadar basitken, kafa karışıklığına yol açmanın ne alemi var, anlamak mümkün değil.

10). Bir devlet "hukuk" ve "demokrasi" tesis edemiyorsa "ayıplı" duruma düşer. Huku ve demokrasiyi kimler istemez, kimlerin işine gelmez?

11). Devlet "hukuk" ve "demokrasi" tesis etmeye uğraşıyorken, birileri bunu teröre "taviz" veriliyor diye, lanse diyorsa eğer; çarşıyı karıştırmak isteyenler var demektir.

12). İsrail: "Biz Tanr'nın çocuklarıyız. Özür dilemeyiz" zihniyetine sahipken, uluslararası hiç bir hukuki metni henüz tanımamışken, kadim bir kavim ama evrensel hukuk normları kantarında tartılabilecek bir devlet olamamışken henüz... İsrail ABD'nin bile ulusal çıkarlarını sarsabiliyorken.. İsrail'ci olmak ya da İsrail yandaşı olmak anlamsız değil midir? İsrail, Birleşmiş Milletler'in Dünya'ya bir şakasıdır aslında.. Ve İsrail'in "sınırları" "hukuken" belirsizdir, nerede başlar nerede biter İsrail toprakları, bilen beri gelsin.

13). Yaşar Büyükanıt ve İlker Başbuğ'un tüm komuta kademesi Hasdal Kışlası ile Silivri'de tutuklu ama her iki eski Genelkurmay Başkanı da dışarıda! Neden? Burada bir tuhaflık yok mu, diyen de çıkmıyor bizim korkak gazeteciler korosundan..

***

Hergün kendimi öldürmeden öldürüyorum. Bunu nasıl mı başarıyorum, cevabı basit; sabırlıyım.

İntiharın en zor yöntemi sabırlı olmaktır. Çok uzun bir zaman can çekişir, çırpınıp durur ama, bir türlü can veremez insan..

Her babayiğit sabırla intihar yöntemini uygulayamaz. En cesur olanlar, en sabırlı olanlardır.

Ben sabır yöntemiyle ölmeye çalışıp, can verebilmek için çırpındıkça, mest oluyor düşmanlarım. Düşmanlar başarının termometresidir aslında.. Eğer hiç düşmanınız yoksa hiç kıskanılmıyor, hiç ciddiye alınmıyorsunuz demektir. Hele ki bir de sevenleriniz çoksa; işte o zaman yandınız demektir. Tarih sevgi bataklığında sevenleri tarafından hançerlenen ya da zehirlenen nice isimler sıralar bizlere..

Yaşam hep gülümsesin sizlere...

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük