Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Korkudan çok daha güçlü olan

info@haberdukkani.com 05 Ağustos 2012 Pazar

Marily Monroe

Brigitte Bardot

Sophia Loren

Elvis Presley

Frank Sinatra

Alain Delon

Marlon Brando

Michael Jackson

Pele

Ronaldo

Muhammed Ali

Naim Süleymanoğlu

Dünya'nın her ülkesinde toplumların yıldızlaştırdığı "şımarık çocuklar" vardır, yukarıdaki listeyi her alanda uzatmak mümkündür.

Gösteri dünyasının ünlü isimlerinin yaldızları biraz kazınacak olduğunda ortaya çıkan "yaşam öyküleri" gösterir ki; hepsi de toplumun yoksul kesimine aittirler. Yıldızlar varsıllar arasından değil, yoksullar arasından çıkar.

Yönetici sınıfa mensup ailelerin çocukları arasından çıkmış ne ünlü bir futbol yıldızına rastlayabilirsiniz ne de ünlü bir sinema ya da gösteri dünyası yıldızına..

Dramatik öykülerle bezeli yaşam öykülerine sahip yıldızlar, toplumlar üstü ünlerine karşın gerçekte, "kapalı devre" hayatların aktör ve aktristleridir.

Hepsi de toplumların yoksul tabakaları içinden kopup gelen ünlü yıldızlar arasında yer alan "şampiyon"luk; nice yoksul gencin bir gün mutlaka ulaşabileceğine inandıkları, düşlerini süsleyen, hiç sönmeyen bir ümit ışığıdır aslında..

Ve biraz olsun düşünmek gerekmez mi, şampiyon neden tektir?

Çünkü milyonlarca şampiyon, milyonlarca kişinin ""kölelikten" kurtuluşu olurdu ki; bu yönetim kadrolarının asla izin vermeyecekleri bir durum ortaya çıkartırdı.

Sinemalarda gösterime sunulan filmler, tiyatro salonlarının duvarları arasında uçuşan replikler, sahnelerin renkli spotları altında sergilenen şovlar, televizyon ekranlarında canlanan pembe ve beyaz diziler ile yarışmalar; günlük yaşamın insanlar üzerindeki ağır baskılardan biraz olsun sıyrılmaya çalıştıkları "ümit sahraları"dır.

Ümit...

Evet, "ümit" biraz olsun ümit.. Ah...! bir bilseniz ne güçlü bir duygudur ümit.

Ümit, "korku"dan güçlü tek duygudur.

Biraz ümit etkili, fazlası ise, tehlikelidir.

Tarih sahnesinden hiç beklenmedik anlarda silinip yok edilen baskıcı, korku imparatorluklarını yıkan bütün isyanlar, geniş halk kitlelerinin yüreğinde yeşeren "ümit" duygusundan güç almıştır.

Ümit, yönetim kadroları tarafından kontrol altında tutulan bir duygudur.

Ünlü yıldızlar hiç farkına varamazlar nelere alet olduklarının ama, onlar gerçekte baskıcı ve korkutucu kontrol mekanizmalarının kitlesel patlamaların "sibopları"dırlar.

Geniş halk kitleleri bütün bunlardan habersiz ilahlaştırıp bağrına basar yıldızcıkları...

Toplumların şımarık çocukları olan ünlü isimlerin hepsi de korku ve baskı altında yaşatılan toplumların "ümit çiçekleri"nden başkaca bir şey değillerdir, çabucak solarlar yerlerine yenileri ekilir.

Ümitleriniz yok olmasın sakın yoksa, kendiniz yok olursunuz.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük