Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Korsan kitaba destek var!

info@haberdukkani.com 14 Mart 2010 Pazar

Yazar Tarık Dursun K.:"Kitap fiyatları yüksek olduğu sürece korsanı destekliyorum" demiş!

Bir kalem işçisi korsan/hırsız yayıncılığı destekler mi? Bu nasıl söz!

Üstelikte yaşını başını almış bir yazar, hırsızlığa destek verdiğini alenen ilan ettiğinde ortada protestodan öte bir şey var demektir.

Yazar Tarık Dursun, korsan yayıncılığı desteklerken; şartını da açıkça ortaya koyuyor ve bir başka büyük ve de legal hırsızlığı gözler önüne seriyor: "kitap fiyatları yüksek olduğu sürece" bu şu demek oluyor: yayıncılar kitap fiyatlarını yüksek tutarak okuru soyup soğana çeviriyorlar, açıkçası bu da bir büyük hırsızlıktır diyor.

Elbette anlayana...

Hırsızlar ortasında kalem işçiliği yağmalanan yazar, korsanlar ile tecimevleri olan yayınevleri tarafından soyulmanın yazarları anasından doğduğuna pişman eden çarkı gözler önüne seriyor aslında..

Kalem işçiliğim sonuna kadar yağmalandığından zorunlu kalıp "Vizyon Yayınevi"ni kurmuştum bir zamanlar. Bendeniz ancak üç yıl dayanabildim yayıncılık sektöründeki "MAFİA"laşmış yapıya.. Ve tıpkı benden önceki nice yayıncı gibi battım. Bu nedenle yayıncılar, dağıtımcılar, parekendeciler zincirinin nasıl bir tambura sarmalandığını iyi bilirim.. Hiç kimselerin kıramadığı bu döngü yüzünden Türk yazarlarının onurlu mücadelelerinde son istasyon: yalnızlık ve perişanlık olmaktadır.

Tarık Dursun K. ilerlemiş yaşında toplumu bir kez daha hem de iki sözcükle silkeleyiverdi.

Evet, yoksul koşullarda yaşayan insanımız kitap satın  alırken sonuna kadar kazıklanıyor. Bu büyük bir ayıp ve soygundur. "Bandrollü" kitapların etiket fiyatları üzerinde görünmeyen bir soygunun derin izleri var. Korsan/hırsız yayınlara "hayır" ama yasal tecimevleri de kendilerine bir çeki düzen vermelidirler.

Türk insanı okumuyor, kitap satışları çok düşük diye, yakınmak yerine; okura en ucuz kitabı sunabilme rekabetine yönelmeleri gerekir yayıncıların. Aksi halde korsan/hırsız kitap arz-talep dengesi içinde daima "var" olacaktır.

Eskiden plak şirketleri korsan plak ve kasetleri de kendileri basıp piyasaya sürerlerdi, sanatçıya para ödememek ve vergiden de sıyırmak için. Acaba yayınevleri arasında da bu yöntemi yıllardır kullananlar var mıdır, ne dersiniz?..

Sayın Başbakan Erdoğan, şu işlere de bir el atsa, Türk yazarlarının haklarını da koruma altına alıp sonuna kadar takipçisi olsa ya.. Allah'dan ve Hamdolsun ki; Sayın Başbakan yazarlardan yaka silkiyor da korsan yayıncılar ile legal yayıncılar ve de dağıtımcılar çete oluşturarak emek hırsızlığından hapishanelere girmekten yakalarını kurtarıyorlar.

Yazar Tarık Dursun K. az bile söylemiş, ne de olsa kibar bir Beyefendi..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük