Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Koşu Bandı

info@haberdukkani.com 29 Eylül 2019 Pazar

Günümüzde yaygın olarak kullanılan egzersiz makineleri arasında yer alan koşu bandı, neredeyse her eve girmiş bulunuyor.

Peki koşu bandının 1800'lü yıllarda İngiliz mahkümları cezalandırmak için üretilmiş bir işkence aleti olduğunu biliyor muydunuz?


1881'de İngiliz mühendis Sör William Cubitt tarafından geliştirilen koşu bandını mahkümlar 24 dişli boşluğuna basarak her adımda çarkı döndürüyorlardı. Dişlilerin dönüşü suyun pompalıyor, tahılların öğütülmesini ya da değirmene güç sağlıyorlardı.

Mahkümlar ortalama olarak hergün koşu bandında 6 saat kadar efor tüketiyorlardı. Bu şu demekti: Her bir mahküm, her gün 1524 ila 4267 metre tırmanmaya eşdeğer bir efor harcamış oluyor; aşağı yukarı Everest Dağı'nın yarı noktasına kadar tırmanmış oluyorlardı. Bu haftanın 5 günü az bir besinle sürdürmek zorunda kaldıkları bir işkenceydi.

Mühendis Cubitt'in tasarımı koşu bandı İngiliz İmparatorluğu ve Amerika'da hızla yayıldı, icadından sonra on yıl içinde 50 den fazla İngiliz cazaevi koşu bandına sahip olmuştu..

1824'te New York Cezaevi gardiyanı Jame Hardie, koşu bandının başarısını şöyle dile getiriyordu: "Korkuyu tesis eden, monoton devamlılık ve zorluk"

İngiltere'de 19. yüzyıl sonlarına kadar cezaevlerinde kullanılan koşu bandları 1898'de çıkartılan 'Cezaevi Yasası' ile "aşırı derecede acımasız" bulunarak yasaklandı.Dünya edebiyatının ünlü yazarı Oscar Wilde 1895 yılında hapse girdiğinde koşu bandı cezasının kurbanlarından biri olmuştu. Dr. Vybarr Cregan-Reid, iki yıl ağır cezaya mahküm edilen Oscar Wilde'ın günde altı saat koşu bandı üzerinde kaldığını belirttikten sonra: "Bu onu gerçek anlamda mahvediyordu. Nitekim cezaevinden çıktıktan üç yıl sonra da öldü" diyordu.

1970'li yıllarda ABD'de koşu çılgınlığı moda haline gelirken, aerobik kondisyonu geliştirmek ve istenmeyen kilolardan kurtulmanın kolay ve kullanışlı yöntemi olarak yeniden ilgi odağı haline gelen koşu bandı, ülkemizde oldukça yaygın olarak kullanılmaya devam ediliyor. Nevar ki, çoğu kişi koşu bandını bir işkence aleti olduğunu bilmiyor!

Siz siz olun sosyeteye katılmak uğruna, farkına varmadan kendinize işkence etmeyin (!)

Daima genç kalabilmeniz olanaksızdır ama kendinize göstereceğiniz biraz özenle sağlıklı kalabilmeniz mümkündür.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük