Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Kredi kartı felaketi

info@haberdukkani.com 17 Nisan 2011 Pazar

Türkiye'de bankaların her köşe başında yoldan gelip geçene zorla dağıttığı kredi kartları, toplumsal travmaya neden oldu.

Son yıllarda kime selam verecek olsam kredi kartı borcundan yakınıyor ve başlıyor anlatmaya, susturabilene aşk olsun!

Ödenemeyen kredi kartı borçlarından ötürü aile ocakları icra eli, haciz marifetiyle sönerken; olan çocuklara oluyor. Çocuklar evlerine gelen icra memuru, polis ve avukat şokuyla sarsılıyor, yaşam boyu izleri hiç silinmeyecek olan "zoralım"ın dramını yaşıyorlar.

Güvencesiz ve yoksul yaşamlara serpiştirilen kredi kartları düştüğü yeri yakıp küle çeviriyor. Global kapitalin efendileri nakit akışından bile kar sağlayabilmek için, dünyaya sanal parayı yaydı. Plastik kartlara yüklenen sanal emisyonu üstelik de kredilendirdi. Yani olmayan bir parayı satarak faiz geliri elde ediyor. Global kapitalin efendileri, uzay boşluğuna yelken açıp yalnızca kendilerinin yaşayabilecekleri çok daha güzel bir gezegen ararken, yerküre insanlığını sanal paranın kölesi yaptı.

Yerel yasaların üzerinde yasalarla korunan Dünya bankacılık sistemini devletler bile kontrol edemiyorlar, buna güçleri yemiyor. Eğer biraz zorlayacak olsalar biliyorlar başlarına ne türlü felaketler geleceğini.

Dünya'nın efendileri yani paranın efendileri, Güney Kutbu'nun derinliklerindeki gizli bir medeniyetin varlığından çok rahatsız. Oluk gibi para akıtılıyor yıllardır Güney Kutbu buzullarının derinliklerinde ne var ne yok diye.. Henüz durum netlik kazanabilmiş değil. Bakalım paranın gücü Güney Kutbu buzullarının ne kadar derinine erişebilecek! Bilim ve teknolojiden yararlanarak buzulların derinliklerine erişildiğinde acaba neyle karşılaşılacak; hiç belli değil; ama paranın efendileri oldum olası efsanelerde çok korkar. Efsaneler bilinmeyen ve gizemli güç demektir. Para doğal olarak hep korkmuş ve kaçmıştır güçten.

Tüm Dünya insanlığı cebine kredi kartı koymaya zorlanıyor. Bonuslar, cip paralar, kampanyalar, indirimler, reklamlar ve yasalar!

Yasalar: "Parayı kayıt altına alacağım", diyor ve açıklama getiriyor: "Böylece hem kontrol edeceğim, hem denetleyeceğim hem de kamu gelirlerini arttıracağım, hiç kimse vergi kaçıramayacak, hiç kimse yasadışı kazanç elde edemeyecek"

Yapılan tüm açıklamalar ve alınan önlemler, "kara para"ya karşı sürdürülen büyük bir savaştan söz ediyor. Kayıt altına alınmış, kredilendirilmiş her kredi kartı kullanımı ananızın ak sütü gibi helal oluyor bu durumda.. Üstelik öyle "avantaj"lar ve "kolaylık"lar sağlanıyor ki; demeyin gitsin!

Kredi kartı borcunuzu ödeseniz de olur ödemeseniz de.. Ödeyebilirseniz kurtuldunuz. Eğer ödeyemezseniz, sizi kredilendiren banka yanmıyor; sadece siz yanıyorsunuz. Kullandığınız para sigortalı, tümü devletin zarar hanesinde yer alıyor. Bankalar, yani paranın efendileri sizden kazandıkları faizle devletten aldıklarıyla mutlu..

İstikrarlı bir gelirden yoksun olan geniş halk kitlelerinin özlem ve egoları reklamlarla kırbaçlanınca ortaya müthiş karlı bir pasta çıkıyor. İnsanların ocakları sönmüş kimin umurunda.. Paranın efendileri sanal kapitali (olmayan para) faizle sattıkça, büyüyen pastayı iştahla yerlerken, yoksul ve çaresiz halk yığınları toplumsal felaket yaşamaya devam edecek. Elden ne gelir, bu bir Dünya düzenidir. Aman siz, siz olun bu sistemin dışında kalmayın, çok daha kötü duruma düşersiniz!
Sistemin içinde kalın, paranın efendileri için çok ama çook çalışın.

***

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yeni evleneceklere peşinatsız konut müjdesini Kocaeli'de tekrarladı.

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, "Askerliği 3 aya indireceğiz!" dedi.

CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, İstanbul'a iki kent projesinin CHP'ye ait olduğunu belirterek, "Başbakan'a bizim düşüncemizi kapmak yakışmamıştır" dedi.

Hak ve Eşitlik Partisi Genel Başkanı Osman Pamukoğlu, "Programımızda, terör örgütü kuran ve liderlik yapanlara idamı geri getireceğimiz taahhüdü var" dedi.

Peki ya siz, siyasetçilere kredi veriyor musunuz?

Bu sözleri meydanlarda sarfeden siyasilere hacze mi gideceksinz!...

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük