Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Kritik tarih: 2014 Ağustos!

info@haberdukkani.com 26 Ekim 2013 Cumartesi

Cumhurbaşkanlığı seçimi 2014 Ağustos tarihinde yapılacak. Seçime on ay kala Abdullah Gül ile Tayyip Erdoğan ikilisi arasında "çatlak" aranıyor. Çatlak arayanlar arasında AK Partili olanlar da olabilir.. Varsayalım ki, aranan o çatlak bulundu! Bundan en fazla yararlanıp nasiplenecek olan kim ya da kimler?


Üst üste üç kez genel seçim kazanan Tayyip Erdoğan muhaliflerinden hoşnut. Memnuniyetini her fırsatta meydanlarda ve televizyon ekranlarında sıkça duyuruyor. Muhalefetin yardımları ve desteği olmamış olsaydı, Erdoğan zaten yoktu. Biz bakalım bugüne..

On ay sonra Türkiye'nin önünde Cumhurbaşkanlığı seçim sınavı var.

Seçim yaklaştıkça muhalif çevreler ile Ak Partililer arasında Gül- Erdoğan ikilisi arasında "çatlak" arayanlar var. Siyasette olur böyle vakalar, doğası gereği içinde "hizip" de barındırır, "fırsatçı" da..

Çatlak arayanların kafalarının içinde tilkiler dolaşadursun, bir de çatlak yaratabilme çabasında olanlar var. Kaçınılmaz olarak bu da olacaktır. Boşuna "politika" dememişler.

Varsayalım ki, Gül-Erdoğan arasında aranan çatlak bulundu. Ne olacak? Bundan en çok yarar sağlayacak olanlar kimlerdir? Muhalefet mi? Hiç sanmam. Muhalefet Tayyip Erdoğan'ın sırtını yaslayabileceği en sağlam dayanak olmadı mı her zaman?

O halde Gül-Erdoğan arasında doğabilecek çatlaktan en fazla yarar sağlayıp nasiplenecek olanlar Ak Parti içinde yer alanlardır.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, sürpriz bir akşam yemeğinde biraraya geldiler. Büyükelçi ile 2.5 saat süren bir görüşme gerçekleşti. Bu görüşmede neler konuşuldu bilemeyiz ama KIlıçdaroğlu'nun ABD ziyareti öncesi ve Cumhurbaşkanlığı seçimine on ay kala gerçekleşmiş olması da oldukça düşündürücüdür.

Medya'da yer alan haberler, Gül-Erdoğan ikilisi arasında çatlak yaratma çabasını yansıtıyor. Bu çabayı gösterenler kuşkusuz ki, Ak Parti'nin güçlü isimleri. Aksi halde son günlerde kulislerde kaynatılan kazanlardan taşanlar medyaya yansımamış olurdu.

Çabalar elbette ki boşadır. Her şey önceden planlandığı gibi tıkır mıkır işleyecektir.  Partisini yol arkadaşlarına teslim ettikten sonra mevcut anayasal yetki sınırları içinde Çankaya Köşkü'ne çıkan Tayyip Erdoğan'ın son derece aktif günlerin ardından yaşayacağı monotonluğun canını sıkacağı kesindir.

Tayyip Erdoğan liderliğinde üst üste üç genel seçim kazanmış olan partinin önümüzdeki genel seçimlerde başarılarını kim devam ettirebilir?

Hiç kimse...

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük