Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Kumaşın önemi

info@haberdukkani.com 05 Ocak 2016 Salı

Kaput bezi, patiska, pazen, müslin, poplin, organze, basma, mermerşahi, etamin, diyagonal, pamuklu, yünlü, keten, alpaka, gabardin, diril, şantuk, tartan, kamgarn sakson, kaşmir, ipek, panama, şali, tüvid, kaşe, melton, viskon, lastikotin ve serj aklıma gelenleri sıraladığım kumaş çeşitleri sessiz sedasız tarihe karıştı. Günümüzde "kumaş"ın önemini bilen kaldımı acaba? Pamuklu ile Kamgarn çeşitlerini ayır edebliecek terzilerin varlığından bile kuşkuluyum.

Akrilik alaşımlar, naylon giysiler hayatın içinde yer aldığından buyana "kumaş" ve "kostüm" zerafeti uçup gitti. Giderek kabalaşan, saldırganlaşan, gruplaşan kitleler arasında sıkışıp kalan "iyi" ve "güzel" her ne varsa dışlandı.

Günümüzde "evler" aile sıcaklığından daha çok ya zampara garsoniyeri dağınıklığında ya da lüks randevuevi dizaynında şaşırmamak mümkün değil.

Global kültür hayatımıza olanca ağırlığıyla çöreklenirken, bize özgü ne varsa ezici bir silindir gibi üzerinden geçip giderken, bizlerden de geriye işte bugünkü toplum kaldı.

Kimsenin yüzünün gülmediği, evlerin pencere, balkon ve bahçelerinden şen kahkahaların yansımadığı giderek hödükleşip bönleşen yaşam modelleri içinde debelenip duran kitleler, sanal ortama takılıp alemlere akıyor!

Türk dili, günlük yaşamda kirlenip çirkinleşiyor, insanlar uyduruk türetme sözlerle anlaşmaya çalıştıkça boşanmalar, cinayet ve intiharlar artıyor.

Türkiye gün gelir "Kumaş"ın önemini mutlaka anlar. Eğer, tarlalara pamuk ekmeyi tümden unutmaz isek..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük