Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

''Madem sevmeyecektin, beni neden yarattın?''

info@haberdukkani.com 18 Nisan 2012 Çarsamba

"Frankenstein" Mary Shelley'nin yazdığı romandır.

Romanın kahramanı tıp öğrencisi Victor Frankenstein; hastalıklara son verebilmek için insanı yeniden yapmayı, böylelikle de ölümsüzlüğe ulaşmayı istemektedir. Deneyleri sonucunda yaşamın sırrını keşfeder ve bunu üstün bir insan yaratarak kullanmaya karar verir.

Çeşitli mezar ve mahzenlerden topladığı ceset parçalarını bir araya getirir. İnsan vücudunun karmaşık parçalarıyla uğraşmanın zorluğu yüzünden 2,50 metre boyunda ve buna orantılı bir genişlikte üstün bir insan yaratmaya karar verir.

Galvanizm, simya ve elektrik gücünü kullanarak aslında isimsiz olan ama okuyucuların kendi adıyla, Frankenstein olarak bildiği ucubeyi yaratır. Fakat ondan memnun kalmaz ve kaçar. Yaratık ise kendisini yaratanı tanıyordur ve neden insanların ondan korkup kaçtıklarını bilmiyordur.

Babasını (Dr. Frankenstein'ı) bulup, ondan hesap sormak ister. Yüreği müşfik, mizacı yumuşak olsa da görenlerde korku uyandırdığı için toplumdan tecrit edilir. Bir müddet sonra bir aileyi izlemeye başlayan Frankenstein, ailedeki fertlerin birbirlerine karşı duyduğu sevgiyi görür ve kendisini yalnız hisseder. Babasından bir eş ister; ancak Dr. Frankenstein onun duygularını önemsemez. Yalnızlığı arttıkça acımasızlaşır ve kendisini yaratandan korkunç bir şekilde öç almaya girişir.

Mary Shelley'in yazdığı Dr. Frankenstein adlı romanında, yazar tanrıya yaşadığı mutsuzlukların sebebini sormaktadır:

"Madem beni sevmeyecektin, beni neden yarattın?"

Dr. Frankenstein adlı roman, İngilizce olarak 1818 yılında Büyük Britanya'da yayımlanmıştı.

****

Biyoloji doktoru İlya İvanov, 1920'de, Stalin'e insan/hayvan karışımında "askerler" üretebileceğini söylemişti. Kırım'ın Karadeniz kıyısında "Askaniye Nova"adlı gizli bir laboratuvar kuruldu.

Fransa Dr. İvanov'un bu çalışmalarından haberdar olunca, Fransız kolonisi Yeni Gine'de bir araştırma merkezi kurmasına izin verdi. Dr. İvanov, şempanze ile insan çiftleşmesinden yeni bir nesil üretebileceğine inanıyordu.

Afrikalı kadınları maymun spermleriyle hamile bırakmaya çalışan Dr. İlya İvanov'un bu gizli çalışmalarından Amerika'nın haber alması üzerine, araştırma merkezi gemilerle Abhazya'ya taşınmıştı.

Dr. İvanov, çalışmalarını 1930 yılına kadar aralıksız sürdürdü fakat başarılı olamayınca Stalin'in gizli servisi NKDV tarafından tutuklanarak Sibirya'ya sürülen Dr. İvanov, 1932 ylında burada öldü.

Bilim dünyasının lordları, maymunla insanın farklı kromozom yapısı olduğunu, 1926 yılında anlayabilmişlerdi.

Bilim daima yazarların kalem izlerini takip ederek ilerlemeye çalışır. Bu nedenle bilimden daha çok edebiyatın sesine kulak vermekte yarar vardır.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük