Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Malta Adası mı, Marmara Adası (mı?)

info@haberdukkani.com 01 Haziran 2019 Cumartesi

Nedendir bilinmez Türkiye'nin en zenginleri son dönemde soluğu Malta Adası'nda alır oldular (!)

Gidip görenlerden öğrenebildiğimiz kadarıyla, Malta Adası'nda yaşam oldukça pahalı, dünyanın her yerinden adaya gelip yerleşenler olduğu da anlatılıyor; demek ki, birileri Malta'nın kurtarılması için "yabancı zenginlerden oluşan yeni bir koloni" oluşturmayı uygun görmüşler. Anlaşılan tarihi dokuya sahip köhnemiş adanın ekonomisi ve sosyal yaşamı başka türlü dirilemeyecek.

Oysa ki, Türk yatırımcılar, için çok daha uygun bir ada var hem de Türkiye'de: Marmara Adası..


Yalnızca "yatırımcılar "için değil, büyük kentlerin sorunlarından bıkıp usananlar için "huzur" içinde yaşanabilecek harika bir yer Marmara Adası... Bu tarihi "mermer adası"nı bilen, gidip gören, merak eden insan sayımız o kadar az ki; hatta birçok insanımız adanın adını ve yerini dahi bilmiyor desem, abartmış olmam..

Adını mermerden alan ve Marmara Denizi'ne adını veren Marmara Adası, henüz bozulmamış zengin doğa örtüsü, bol oksijenli havası ile kendisine yeni bir yaşam kurmak isteyenler için ideal bir yerleşim yeri; henüz "cazibe merkezi"ne dönüştürülememiş bakir bir ada...

Kent ya da kasaba yaşamı ile denizin ortasındaki küçük bir kara parçasında yaşam arasında büyük farklar vardır. Genel olarak "mahrumiyet" bölgesi olarak algılanan ada yaşamı, kendi özel dünyasının sınırları içinde yaşamak isteyenler için kentlerde olmayan tüm nimetleri sunar.Yabani tavşanlar, tilkiler, kuşlar, zeytin nar, ceviz ve çam ağaçlarından oluşan yemyeşil bitki örtüsü, oksijeni, pırıl pırıl masmavi denizi, bakir koyları, plajları ve deniz ürünleri ile tüm dünyaya mermer ihraç ederek ekonomiye muazzam katkı sağlayan, sakin ve huzurlu yaşamıyla Marmara Adası özet olarak, tam da yaşanacak bir yer.

Malta Adası'nda içecek su arasanız Türk markalarıyla etiketlenmiş şişe suyu alıp içmek zorunda kalacaksınız. Marmara Adası'nda ise, buz gibi ve tertemiz kaynak suyu içersiniz.Gelin görün ki, Türkler'in keşfedemediği bu güzel adayı Suriyeliler çoktan keşfettiler bile.. Adada mermer ocakları ile mermer fabrikalarını satınalıp işleten Suriyeli girişimciler servet kazanıyorlar. Türk girişimciler de Malta Adası'nda gelecek arıyorlar?

Tuhaf bir durum!


Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük