Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Medeniyet

info@haberdukkani.com 08 Şubat 2016 Pazartesi

Sözlük anlamı herkesçe malum olan "medeniyet" acaba evlerimizden içeriye giriyor mu? Üstelik 21. yüzyılın ilk çeyreği geride kalmak üzereyken...

Aile reisi akşamları elinde bir buket taze çiçekle evine dönme alışkanlığı kazanmış ise eğer, o hanede medeniyet var demektir.

Bir evin küçükte olsa bir kütüphanesi var ise eğer, çocuklardan hiç değilse birisi herhangi bir enstrümandan sesler çıkarmaya uğraşıyorsa, bir diğeri üstünü başını, ellerini ve hatta yüzünü boyalara bulaştırmış, resim yapmaya çabalıyorsa, anne "öf nedir sizden çektiğim" diye, feryad edip çocukları azarlamıyor, kulaklarına asılmıyorsa eğer, o evden içeriye güneş girdiği gibi, medeniyette girmiş demektir.

Evlere medeniyet girer de mahallelere hiç uğramaz ise, işte o da bir başka "büyük felaket"in aralık duran kapısıdır ve başlı başına başka bir yazı konusudur. Biz evlerden söz etmeyi daha öncelikli buluyoruz.

En son model beyaz eşyalar, fiyakalı mobilyalarla döşenmiş evlerden içeriye "medeniyet" girmemiş ise eğer, eninde sonunda "cinnet" haline yakalanacak olan aile reisi, çareyi tüm hane halkını katledip intihar etmekte arayabilir; çünkü kızın davulcuya kaçacağı, oğlanın da tinerci olacağı malum olmuştur reise.. bizden de uyarması.

Bir evde, ressam elinden çıkmış tablo, müzik enstrümanı, kütüphane, satranç takımı ve vazoda taptaze çiçekler yoksa eğer, medeniyet o eve adım atmamış demektir.

Medeniyetin kapı eşiğinden içeriye adım atmadığı evlerde, hane halkının yüzleri hiç gülmez, her mevsim trajedilerin yaşandığı evlerden topluma başarılı bireylerin katılabilmesi mucizedir.

Medeniyet, kültür, sanat, zerafet ve manevi zenginliklere aşıktır; hep onların peşinden koşar.

Acaba siz nelerin peşinde koşuyorsunuz?

Hazır yeri gelmişken size içinden çıkılması oldukça güç ve düşündürücü bir soru: "Sizin bir hobiniz var mı?"

Aklınızda bulunsun medeniyetle tokalaşabilmenin yolu, her akşam eve giderken bir buket çiçek satın almaktan geçer. Bunu başarırsanız eğer, nasıl olsa bir gün kendinize zaman ayırmanın önemini de keşfedersiniz.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük